Co na kleszcze? Przegląd najskuteczniejszych sposobów ochrony

Czy w tym roku czeka nas „wysyp” kleszczy? Wiele na to wskazuje, a główną przyczyną była bardzo łagodna zima. Możemy się więc spodziewać nadzwyczajnej aktywności tych pajęczaków w naszym kraju. Kleszcze już dawno przestały być zagrożeniem wyłącznie w lasach i na nieużytkach. Coraz częściej bytują na terenach zielonych w miastach oraz w przydomowych ogródkach. Tym większego znaczenia nabrała kwestia zabezpieczenia się przed bliskim kontaktem z pasożytem. Jesteśmy w przedsionku wakacji, a to oznacza, że lada moment będziemy masowo odwiedzać naturalne siedliska kleszczy. Rozsądnie jest zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie domowej czy podróżnej apteczki. Co kupić na kleszcze? Jak się przed nimi ochronić? Sprawdź checklistę rzeczy, w które warto się zaopatrzyć.

Jasne, długie ubrania

Zacznijmy od najbardziej podstawowego rozwiązania, czyli ubioru. Wybierając się na spacer po terenach, na których zwyczajowo bytują kleszcze (las, łąka, okolice zbiorników wodnych, wysoka trawa, pola) warto zadbać o odpowiednią garderobę. Podstawą są oczywiście długie spodnie oraz pełne obuwie. Nie zapominajmy natomiast, że – wbrew obiegowej opinii – kleszcze potrafią wczepić się w ludzkie ciało także powyżej linii bioder. Szczególnie upodobały sobie zgięcia łokciowe, pachy oraz okolice za uszami.

Jasne ubrania oczywiście nie działają na kleszcze odstraszająco (te pajęczaki są praktycznie ślepe). Cel jest zupełnie inny. Chodzi o to, że na np. białych spodniach z lnu dużo łatwiej dostrzeżemy potencjalne zagrożenie. Pozwoli to w porę wycofać się z terenu objętego podwyższoną aktywnością kleszczy oraz zmotywuje do tego, aby zaraz po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało swoje i dziecka w poszukiwaniu pasożytów.

Ważne!

Chociaż nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów chorobotwórczych (np. krętków boreliozy z Lyme), to zawsze trzeba brać takie ryzyko pod uwagę. Usunięcie pasożyta z ciała w ciągu maksymalnie 24 godzin od wczepienia znacząco zmniejsza ryzyko transmisji choroby.

Garderoba na wiosenno-letnie spacery skompletowana, ale to nadal nie wystarczy, aby realnie zwiększyć poziom ochrony przed kleszczami. Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Czytaj dalej.

Co na kleszcze? Obowiązkowo repelent!

Zgodnie ze starą zasadą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, zdecydowanie zaleca się, aby w domowej i podróżnej apteczce nie zabrakło wysokiej jakości repelentu przeciwko kleszczom. Tutaj jednak zwracamy uwagę na konieczność podjęcia świadomej decyzji odnośnie do wyboru konkretnego specyfiku.

Większość popularnych repelentów dostępnych na polskim rynku bazuje na silnie toksycznej substancji DEET (została opracowana na potrzeby amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie). Oczywiście stężenie DEET jest na tyle niskie, że nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, jednak w dobie zmian klimatycznych musimy myśleć szerzej i brać pod uwagę także potrzeby środowiska. Ta substancja od wielu lat znajduje się na celowniku organizacji przeciwdziałających degradacji naszej planety, dlatego odpowiedzialnie byłoby całkowicie z niej zrezygnować. Zwłaszcza, że istnieje dla niej skuteczna i o wiele bezpieczniejsza alternatywa.

Mamy na myśli preparat Kick The Tick Max Repelent Plus. Skuteczność tego środka jest zasługą ikarydyny, citriodiolu oraz butyloacetyloaminopropionianu etylu, czyli trójskładnikowej formuły odstraszającej owady i pajęczaki. Zakłóca ona działanie receptorów czuciowych kleszczy, meszek czy komarów, co zapewnia człowiekowi święty spokój od tych niepożądanych pasożytów na odpowiednio do 2 godzin (kleszcze) oraz do 4 godzin (meszki i komary).

Warto wiedzieć

Kick The Tick Max Repelent Plus jest dostępny w opakowaniu ekonomicznym 200 ml oraz w opakowaniu Junior 90 ml – może być stosowany już od 3. Roku życia.

Więcej o tym, jaki repelent na kleszcze wybrać dla całej rodziny, przeczytasz w osobnym poradniku.

Gdy już złapiemy kleszcza

Na taką ewentualność również trzeba się przygotować. Sam fakt stwierdzenia obecności kleszcza w swoim ciele (czy ciele dziecka) nie jest jeszcze równoznaczny z zachorowaniem na jedną z chorób odkleszczowych. Warto natomiast działać szybko.

Najważniejsze jest to, aby usunąć kleszcza w ciągu wspomnianych już 24 godzin nie uszkadzając pasożyta. Aby do tego nie dopuścić, warto mieć w domowej apteczce specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy Kick The Tick. Umożliwia on pewne uchwycenie pasożyta przy samej skórze, a tym samym ułatwia pozbycie się kleszcza jednym sprawnym ruchem.

Dostępny jest również kompletny zestaw do usuwania kleszczy Kick The Tick expert, zawierający dodatkowo specjalny środek zamrażający z technologią APRF™ (Anti-Parasite Removal Film). Środek ten tworzy na powierzchni kleszcza specjalną powłokę zapobiegającą rozerwaniu pasożyta, a ponadto hamuje wydzielanie przez niego zakaźnej śliny.

Zachęcamy również do lektury naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak usunąć kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick expert.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów