Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze stanowią jedno z największych, a przy tym najczęściej bagatelizowanych zagrożeń zdrowotnych w naszym kraju. Polska ma wyjątkowo dużą populację tych pajęczaków, z których nawet co trzeci może być nosicielem bakterii wywołujących boreliozę. Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych. Rodzice, którzy odkrywają kleszcze u dzieci np. po spacerze często nie wiedzą, jak się wtedy zachować. Dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania w takiej sytuacji. Krok po kroku omawiamy je w naszym poradniku.

Jak szukać kleszczy u dzieci?

Zacznijmy od tego, że dobrą praktyką jest przeprowadzenie dokładnego „przeglądu” skóry dziecka zawsze wtedy, gdy wcześniej przebywało ono w naturalnym środowisku bytowania kleszczy: w lesie, w pobliżu zbiorników wodnych, na łące, a nawet w parku. W ostatnich latach obserwuje się stopniowy przyrost populacji kleszczy, które coraz chętniej bytują na terenach miejskich oraz w bezpośredniej bliskości zabudowań mieszkalnych.

Po powrocie dziecka do domu należy skrupulatnie obejrzeć jego skórę w poszukiwaniu pajęczaków. Pamiętajmy, że wgryzienie się kleszcza jest bezbolesne i na początku nie powoduje żadnych dolegliwości, na które dziecko mogłoby się uskarżać. Pasożytów szukamy przede wszystkim:

  • w przegubach (zgięcia łokciowe i kolanowe),
  • na głowie za uszami,
  • na karku,
  • na nogach, zwłaszcza jeśli dziecko miało na sobie krótkie spodenki,
  • na twarzy.

Kleszcz jest widoczny gołym okiem – to ten czarny punkcik na skórze. Po dokładnym przyjrzeniu zauważymy, że delikatnie porusza korpusem (kleszcz wgryza się w ciało nosiciela tylko aparatem gębowym).

Kleszcz znaleziony. Co robić?

Po zlokalizowaniu kleszcza na skórze dziecka należy jak najszybciej go usunąć. I tutaj uwaga: radzimy na dobre zapomnieć o tzw. domowych metodach wyciągania kleszcza. Nie stosujemy żadnych środków chemicznych, nie smarujemy pasożyta tłuszczem, nie przypalamy go rozgrzanym drutem i nie wydłubujemy go igłą. To tylko pogorszy sprawę, ponieważ drażniony kleszcz może zacząć uwalniać jeszcze więcej płynów ustrojowych potencjalnie zawierających patogeny chorobotwórcze.

To warto wiedzieć

Zaleca się, aby usunąć kleszcza w ciągu maksymalnie 24 godzin od wczepienia – po tym czasie znacząco rośnie ryzyko infekcji.

Odradzamy także podejmowanie próby wyciagnięcia kleszcza przy pomocy zwykłej pęsety kosmetycznej. Zwiększa to ryzyko rozerwania korpusu pasożyta (część kleszcza na dobre utknie w ciele dziecka, co może wymagać nawet interwencji chirurgicznej).

Aby szybko, bezboleśnie i co najważniejsze skutecznie usunąć pajęczaka warto sięgnąć po specjalny przyrząd Kick The Tick. To nie jest zwykła pęseta na kleszcze. Przyrząd zawiera dwie końcówki w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo pozbędziemy się zarówno dorosłego osobnika, jak i nimfy czy larwy.

Przyrząd Kick The Tick wchodzi w skład praktycznego i polecanego dla rodzin zestawu do usuwania kleszczy Kick The Tick expert. Znajdziemy w nim również specjalistyczny preparat w formie sprayu służący zamrażaniu pasożyta – ogranicza to ryzyko rozerwania korpusu podczas wyciągania kleszcza oraz uniemożliwia pajęczakowi dalsze uwalnianie płynów ustrojowych mogących zawierać patogeny chorobotwórcze, na przykład bakterie boreliozy.

To warto wiedzieć

Spray zamrażający wchodzący w skład zestawu Kick The Tick expert może być stosowany u dzieci już od 3. roku życia, a także u zwierząt domowych.

Usunięcie kleszcza przy pomocy tego zestawu jest bardzo łatwe. Wystarczy spryskać pasożyta preparatem w sprayu, następnie uchwycić go odpowiednią końcówką przyrządu Kick The Tick i zdecydowanym ruchem ku górze (bez wykręcania) pozbyć się pasożyta. Na koniec przemywamy miejsce wgryzienia płynem aseptycznym. Gotowe.

Jak zminimalizować ryzyko „złapania” kleszcza przez dziecko?

Najważniejsza jest prewencja i przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim wybierając się np. na spacer po lesie z dzieckiem starajmy się zakładać mu dłuższe ubrania – latem dobrze sprawdzają się przewiewne koszule i spodnie z lnu, najlepiej w jasnym kolorze (ułatwi to zauważenie kleszcza).

Chcąc maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo pociechy, ale też dorosłych domowników, zawsze warto sięgnąć po specjalistyczny spray na kleszcze. Najlepszym wyborem będzie Kick The Tick Max Repelent Plus, który zapewnia ochronę przed pasożytami nawet do 2 godzin, ale bardzo dobrze sprawdzi się też do zabezpieczenia się przed komarami i meszkami (tutaj działanie jest wydłużone i wynosi aż do 4 godzin). Środek ten zawiera substancje odstraszające owady i pajęczaki oraz zakłócające funkcjonowanie ich receptorów czuciowych.

Podkreślmy, że wspomniany spray może być stosowany już od 3. roku życia, dlatego jest to idealny preparat na kleszcze dla dzieci, który warto mieć nie tylko w domowej apteczce, ale też zabrać ze sobą np. na rodzinne wakacje. Zapewni dziecku beztroską zabawę na świeżym powietrzu, a rodzicom pewność, że ich pociecha jest dobrze chroniona przed groźnymi chorobami odkleszczowymi.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów