Czy należy się obawiać tych drobnych żyjątek? Jakie mogą być konsekwencje ugryzienia przez „latającego kleszcza”?
Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz bytujący w Polsce jest nosicielem patogenów chorób, które bezpośrednio zagrażają człowiekowi.
Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ich czworonogów są kleszcze, a dokładniej przenoszone przez nie choroby.
Kleszcze same w sobie nie są groźne dla człowieka i nie mogą wyrządzić nam krzywdy. Są natomiast wektorami patogenów chorobotwórczych, czyli pisząc prościej – przenoszą na nas różne niebezpieczne choroby, na czele z kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą.
Borelioza i inne choroby odkleszczowe wciąż stanowią poważne zagrożenie, któremu trzeba przeciwdziałać. Na szczęście mamy do dyspozycji skuteczne i powszechnie dostępne środki ochrony. Czym odstraszyć kleszcze? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.
Dla wielu osób już sama wizja samodzielnego wyciągnięcia kleszcza jest na tyle przerażająca, że w momencie „złapania” pasożyta wolą profilaktycznie udać się na szpitalną izbę przyjęć. W większości przypadków nie ma jednak takiej potrzeby.
Jaka metoda usuwania kleszcza będzie najlepsza? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.
Ugryzienie, a precyzyjniej mówiąc, ukłucie kleszcza jest bezbolesne, dlatego trudno jest się od razu zorientować, że mamy w skórze nieproszonego lokatora.
Gdy po spacerze po lesie, łące czy zabawie na przydomowym trawniku odkrywamy w ciele dziecka maleńki, czarny punkt, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z kleszczem.