Jak pozbyć się kleszcza? Skorzystaj z naszych wskazówek

Reakcja na widok kleszcza w ciele (swoim czy dziecka) niemal zawsze jest taka sama: pojawia się lekka panika. Większość osób nie wie, co zrobić w takiej sytuacji i jak pozbyć się kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia jedną z chorób odkleszczowych – chociażby boreliozą. Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Nie ma wcale potrzeby, aby od razu iść do lekarza, ponieważ kleszcza można usunąć we własnym zakresie, praktycznie bezboleśnie i z gwarancją pozbycia się całego pasożyta. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Domowe sposoby? Odradzamy

Szczególnie starsze pokolenie doskonale zna przeróżne domowe sposoby na to, jak pozbyć się kleszcza. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • smarowanie pasożyta tłuszczem,
  • przypalanie,
  • wypalanie rozgrzanym drucikiem,
  • wykręcanie pęsetą kosmetyczną,
  • polewanie spirytusem, wodą utlenioną etc.

Co łączy wszystkie te metody? Po pierwsze: są nieskuteczne. Po drugie: zwiększają ryzyko transmisji patogenów chorobotwórczych do układu krwionośnego żywiciela. Dzieje się tak, ponieważ drażniony kleszcz w reakcji obronnej zaczyna wydzielać coraz więcej płynów mogących zawierać np. bakterie boreliozy, a także coraz mocniej wczepia się w ciało przy pomocy aparatu gębowego.

Dlatego lepiej jest zapomnieć o domowych metodach, takich jak pęseta na kleszcze, smarowanie masłem czy tym bardziej przypalanie. Zwłaszcza, że mamy dziś do dyspozycji o wiele skuteczniejszą metodę na to, jak pozbyć się kleszcza. Czas zatem Ci ją przybliżyć.

Kick The Tick – przyrząd na kleszcze, który warto mieć w domu

Jeśli masz świadomość tego, jak dużym zagrożeniem dla Ciebie i Twojej rodziny mogą być przenoszone przez kleszcze patogeny, to rozsądnie będzie wyposażyć domową apteczkę w skuteczny przyrząd do wyciągania kleszczy. Umożliwi on bezbolesne, szybkie, a co najważniejsze całkowite pozbycie się pasożyta z ciała.

To warto wiedzieć

Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz bytujący w naszym kraju może być nosicielem bakterii boreliozy. Zagrożenie jest więc jak najbardziej realne.

Kick The Tick to przyrząd do wyciągania kleszczy, który został zaprojektowany z myślą o różnych rozmiarach pasożytów. Posiada dwie końcówki – jedną dopasowaną do wielkości dorosłego osobnika, drugą do larwy/nimfy. Dzięki temu możesz wykorzystać ten przyrząd do pozbycia się pasożyta o długości nawet około 0,8 mm, który także może stanowić zagrożenie dla Ciebie czy dziecka.

Przyrząd jest bardzo łatwy w użyciu, dzięki ergonomicznemu kształtowi dobrze leży w dłoni i nie ślizga się pod palcami. Z wyglądu nieco przypomina pęsetę kosmetyczną. Wyciąganie kleszcza przy pomocy tego przyrządu jest bardzo łatwe, a ryzyko rozerwania pasożyta zostało zredukowane do minimum – zwłaszcza po zastosowaniu środka zamrażającego.

Ten środek, podobnie jak przyrząd Kick The Tick, wchodzi w skład zestawu Kick The Tick. Idealnie sprawdza się on do bezpiecznego usuwania kleszczy. Środek zamrażający zatrzymuje wydzielanie zakaźnej śliny przez żerującego kleszcza, dodatkowo chroni przed rozerwaniem korpusu pasożyta podczas jego usuwania. Znacząco zwiększa to skuteczność pozbywania się kleszcza z ciała w domowych warunkach, bez konieczności wizyty w ambulatorium.

Pamiętaj!

Kleszcza należy się pozbyć w ciągu maksymalnie 24 godzin od wczepienia – po tym czasie ryzyko transmisji patogenów chorobotwórczych znacząco rośnie. Dlatego po każdym spacerze po lesie czy łące w sezonie kleszczowym warto dokładnie obejrzeć ciało swoje i dziecka.

Jak pozbyć się kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick?

Cała procedura jest bardzo łatwa i poradzi sobie z tym każdy dorosły. Wszystko sprowadza się do wykonania 5 prostych kroków:

Krok 1. Zaaplikuj środek zamrażający w miejsce wczepienia się kleszcza (1 do 2 aplikacji).

Krok 2. Dobierz odpowiednią końcówkę przyrządu Kick The Tick, w zależności od wielkości pasożyta.

Krok 3. Uchwyć kleszcza końcówką przyrządu tuż przy skórze. Zaciśnij i energicznym ruchem wyciągnij ku górze – bez wykręcania.

Krok 4. Zdezynfekuj miejsce wczepienia się kleszcza płynem aseptycznym.

Krok 5. Obserwuj miejsce wczepienia przez kilka dni. Jeśli pojawi się rumień, od razu zgłoś się do lekarza – może to być objaw boreliozy.

Zestaw Kick The Tick jest na tyle poręczny, że spokojnie można go spakować do torby na rodzinne wakacje i mieć pewność, że w każdym momencie jesteśmy w stanie usunąć zagrożenie.

Wiesz już, jak pozbyć się kleszcza, ale czy znasz najlepsze metody ochrony przed tymi pasożytami? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj inne artykuły opublikowane w naszej bazie wiedzy. Sprawdź, jaki spray na kleszcze warto wybrać, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo np. podczas spacerów po lesie czy wykonywania prac w ogrodzie.

Zachęcamy również do lektury artykułu, w którym podpowiadamy, jak wybrać dobry preparat na kleszcze dla dzieci i o czym jeszcze warto pamiętać, aby zminimalizować ryzyko „złapania” przez dziecko kleszcza, np. podczas zabawy na przydomowym trawniku.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Jak pozbyć się kleszcza? Skorzystaj z naszych wskazówek

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

czytaj więcej
Więcej artykułów