Preparat na kleszcze dla dzieci: wybór troskliwych rodziców

Na co dzień ich nie dostrzegamy, w ogóle nie zaprzątamy sobie nimi głowy, ale wszystko do czasu. Kleszcze, bo o nich mowa, to bardzo poważny problem w naszym kraju. Wystarczy uświadomić sobie, że nawet co piąty przypadek boreliozy w Europie jest diagnozowany w Polsce, a to tylko jedna z wielu groźnych chorób odkleszczowych. Nie ma zatem wątpliwości, że odpowiedzialni rodzice powinni chronić swoje pociechy przed tym zagrożeniem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest specjalistyczny preparat na kleszcze dla dzieci. Jaki wybrać? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Kleszcze szczególnie zagrażają dzieciom

Powód jest prosty: maluchy mają na głowie zbyt dużo spraw (w tym poznawanie świata i zabawę), by przejmować się takimi „drobnostkami”, jak kleszcze i przenoszone przez nie choroby. Wystarczy krótki spacer po lesie, rozegranie meczu na trawniku czy przejażdżka rowerowa polną ścieżką, by w ciało dziecka wgryzł się maleńki pasożyt.

Groźne dla człowieka są nie tyle same kleszcze, co patogeny chorobotwórcze znajdujące się w ich ślinie. Po wczepieniu się w ciało nosiciela, kleszcz zaczyna spijać krew, przenosząc do niej drobnoustroje takich chorób wirusowych i bakteryjnych, jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza.

Objawy choroby nie muszą wystąpić natychmiast. Patogeny potrafią bytować w organizmie nosiciela przez wiele lat, rozmnażając się i niosąc zagrożenie infekcją. Każda ze wspomnianych chorób jest wyjątkowo groźna właśnie dla dzieci, stąd rodzice nie powinni bagatelizować kwestii ochrony swoich pociech przed kleszczami.

Zakładanie długich ubrań nie wystarczy?

Powszechnie uważa się, że aby uniknąć kontaktu z kleszczem, wystarczy tylko zakładać długie spodnie i wysokie buty na wędrówki po lesie. Choć może to zminimalizować ryzyko wczepienia pasożyta, to na pewno go nie eliminuje.

Po pierwsze: trudno sobie wyobrazić, aby rodzice zmuszali dziecko do noszenia długich, grubych ubrań w upalny dzień.

Po drugie: wbrew pozorom kleszcze wczepiają się też w ubrania, skąd mogą łatwo przenieść się na skórę żywiciela.

Po trzecie: kleszczom nie jest wszystko jedno, w który fragment ciała żywiciela się wczepią. Świadomie wybierają miejsca, gdzie skóra jest miękka, a więc zgięcia kolanowe, łokciowe, szyję oraz granicę włosów na głowie. Jak widać zakładanie długich spodni nie rozwiązuje problemu.

Kupujemy preparat na kleszcze dla dzieci

Taki środek nie powinien być wybierany przypadkowo. Głównie dlatego, że zdecydowana większość preparatów na kleszcze sprzedawanych na polskim rynku, zawiera Deet. Jest to substancja skutecznie odstraszająca owady i pajęczaki, ale jednocześnie groźna dla dzieci i kobiet w ciąży.

Środkiem, którym bez najmniejszych obaw można chronić dziecko przed ryzykiem chorób odkleszczowych, jest preparat Kick The Tick® Max Repelent Plus. Jest on przeznaczony dla maluchów już od 3. roku życia.

Ten preparat na kleszcze jest łatwy w użyciu, nie brudzi ubrań i zabezpiecza zarówno przed kleszczami, jak i meszkami oraz komarami. Zapewnia więc dziecku kompleksowe bezpieczeństwo podczas beztroskich zabaw na świeżym powietrzu.

W składzie produktu znajdują się substancje, które odstraszają owady i pajęczaki oraz zakłócają funkcjonowanie ich receptorów czuciowych. Preparat gwarantuje skuteczną ochronę przed kleszczami nawet do 2 godzin, a przed komarami i meszkami do 4 godzin. Nie powinno go więc zabraknąć w żadnej domowej apteczce.

Obowiązkowy przegląd skóry po spacerze!

Nawet najlepszy preparat na kleszcze dla dzieci nie gwarantuje 100% ochrony przed tymi pasożytami, choć oczywiście znacząco zmniejsza ryzyko zainfekowania. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice po każdym spacerze w miejscach bytowania kleszczy, czy choćby po wspólnej zabawie w przydomowym ogródku, dokładnie obejrzeli skórę pociechy.

W momencie stwierdzenia obecności kleszcza, trzeba działać natychmiast. Patogeny chorobotwórcze znajdujące się w ślinie pasożyta są transportowane do krwioobiegu już po kilku godzinach od kontaktu z pajęczakiem. Ryzyko zachorowania wzrasta po dobie od wczepienia.

Kleszcza należy więc natychmiast usunąć, wykorzystując do tego specjalny zestaw do wyciągania kleszczy Kick The Tick® expert. Znajdziemy tutaj dwa produkty: przyrząd z dwoma końcówkami dopasowanymi do rozmiaru kleszcza, a także preparat, którego zadaniem jest zamrożenie pasożyta i wydzielanych przez niego płynów ustrojowych. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko rozerwania pajęczaka, co ułatwia wyciągnięcie go w całości.

Preparaty z linii Kick The Tick® to kompleksowa ochrona przed kleszczami dla całej rodziny. Produkty też są rekomendowane przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów