Kleszcza można przynieść do domu na ubraniu, butach, a także razem z pamiątkami z wycieczki np. bukietem kwiatów. Pasożyty przynoszone są także przez zwierzęta domowe – psy oraz koty.

Kwiaty - grafikaBut na nodze - grafikaUbranie - grafikaPies - grafika

Wkłucia kleszcza, w przeciwieństwie np. do ugryzienia komara nie jest odczuwalne i najczęściej przyczepionego do skóry pasożyta znajdujemy przez przypadek – np. podczas kąpieli.

Czynniki zakaźne mogą być przenoszone do krwi żywiciela już w pierwszych godzinach po wczepieniu kleszcza, stąd bardzo ważne jest jego szybkie znalezienie i usunięcie.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, kleszcze należy usuwać tak szybko jak to jest możliwe i dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt.

Kleszcz na skórze - grafika

Dojazd do lekarza i oczekiwanie na przyjęcie trwa często kilka godzin, więc rozsądnym i zalecanym rozwiązaniem jest samodzielne usunięcie kleszcza. Aby wykonać zabieg bezpiecznie warto poznać kilka istotnych faktów:

W celu ograniczenia do minimum kontaktu z płynem ustrojowym pasożyta, wszystkie czynności związane z usuwaniem kleszcza należy wykonywać w gumowych rękawiczkach.

Nigdy nie należy smarować kleszcza takimi środkami jak benzyna, nafta, wazelina, olejek miętowy czy lakier do paznokci, gdyż kleszcz dusząc się wprowadza patogeny do organizmu żywiciela.

Usuwanie kleszcza za pomocą
KICK THE TICK® expert

KICK THE TICK expert - zdjęcie produktu

ETAP I – zamrażanie

Kleszcza należy zamrozić przy pomocy aplikatora. Ilość dawek należy dostosować do wielkości pasożyta. W przypadku nimf i larw wystarczy 1 dawka, w przypadku okazów dorosłych 2 dawki.

ETAP II – usuwanie

Biorąc pod uwagę wielkość kleszcza, należy dobrać odpowiednią końcówkę przyrządu (A/B). Za jego pomocą uchwycić kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie wyciągnąć zdecydowanym ruchem ku górze.

ETAP III – dezynfekcja

Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i sprawdzić czy nie pozostały fragmenty ciała kleszcza. Usuniętego kleszcza zutylizować lub przekazać do badań diagnostycznych.

Pamiętajmy, by nawet przez kilka tygodni po zabiegu obserwować miejsce gdzie przyczepiony był kleszcz. Wystąpienie miejscowego lub ogólnego stanu zapalnego może być następstwem przekazania czynników zakaźnych przez pasożyta. W przypadku wystąpienia gorszego samopoczucia, gorączki lub pojawienia się rumienia wędrującego, który jest charakterystyczny dla boreliozy, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Dowiedz się