Kleszcze są ślepe dlatego kolor ubrania jakie założymy na wycieczkę do lasu nie ma dla kleszczy znaczenia. Jeśli jednak nasze ubranie będzie w jasnym kolorze, łatwiej zauważymy na nim kleszcza. Idąc do lasu powinniśmy założyć bluzę z długim rękawem, długie spodnie i buty za kostkę. Rękawy oraz nogawki powinny być zakończone ściągaczami.

Bluza - ikona
bluza z długim rękawem
Spodnie - ikona
długie spodnie
buty - ikona
buty za kostkę
ściągacze - ikona
ściągacze

Podczas pobytu w lesie lub parku należy często przeglądać ubranie, a po powrocie dokładnie sprawdzić odzież i ciało. Najlepiej wziąć prysznic, a rzeczy w których byliśmy wyprać.

Kleszcze możemy przynieść do domu na ubraniu lub butach. Jeśli pasożyt przedostanie się pod ubranie, może upłynąć nawet kilka godzin nim znajdzie dla siebie właściwe miejsce i rozpocznie pasożytowanie. Kleszcz wybiera na ogół miejsca, gdzie skóra ludzka jest miękka, np. wewnętrzne części kończyn, zagięcia stawowe i szyję na granicy włosów.

Buty - grafika  

Oprócz właściwego stroju oraz zachowania szczególnej ostrożności warto zaopatrzyć się w środek odstraszający kleszcze, np. Kick The Tick® Max Repelent Plus.

Odblokowanie repelentu - grafika
Odblokuj
Pryskanie KICK THE TICK - ikona
Spryskaj ciało

Trójskładnikowa formuła preparatu zapewnia ochronę nie tylko przed kleszczami, ale również komarami i meszkami.

Środek odstraszający kleszcze
KICK THE TICK® Max Repelent Plus

KICK THE TICK - zdjęcie produktu
Poznaj produkt