Spray na kleszcze, czyli skuteczna ochrona przed poważnym zagrożeniem

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które zaliczamy do kategorii pasożytów. Żywią się krwią ssaków, najczęściej bytując na dzikich zwierzętach. Stanowią jednak także poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych. Dlatego wskazana jest profilaktyka, której elementem powinien być specjalistyczny spray na kleszcze.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne

W odróżnieniu od ukąszenia komara, człowiek praktycznie nigdy nie poczuje, że w jego ciało właśnie wgryzł się kleszcz. Jest to spowodowane po pierwsze mikroskopijnym rozmiarem pasożyta (nienapity krwią kleszcz osiąga około 2-4 mm długości, nimfa i larwa są znacznie mniejsze), a po drugie tym, że w ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca oraz zapobiegająca krzepnięciu krwi.

Efekt jest taki, że człowiek może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z faktu, iż jest nosicielem pasożyta. Również zwierzęta domowe, jak psy czy koty, przez dłuższy czas nie zdradzają żadnych objawów zainfekowania.

Kleszcz może bytować w ciele nosiciela przez wiele tygodni. Tymczasem już po kilku godzinach od wgryzienia dochodzi do transmisji patogenów chorobotwórczych do krwioobiegu. Przyjmuje się, że ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową znacznie wzrasta po 24 godzinach od kontaktu. Wynika z tego oczywisty wniosek: po każdym spacerze na obszarach bytowania kleszczy (lasy, łąki, pola, trawniki miejskie, okolice jezior i rzek, zagajniki) należy bardzo dokładnie sprawdzić ciało.

Rada

Kleszcze najczęściej wkłuwają się w miękką skórę, czyli na zgięciach kolanowych i łokciowych, na granicy włosów na głowie, w szyję.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Najbardziej znaną chorobą odkleszczową jest oczywiście borelioza, a dokładnie borelioza z Lyme. Szacuje się, że co roku zapada na nią około 100 tysięcy mieszkańców Starego Kontynentu, z czego aż ponad 20 tysięcy przypadków jest notowanych w Polsce. Borelioza jest chorobą bakteryjną, która atakuje także zwierzęta. Jej typowym objawem jest silny rumień w miejscu wgryzienia kleszcza. Choroba powoduje m.in. niewydolność nerek oraz zaburzenia pracy serca i układu nerwowego.

Inną groźną chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Mamy tutaj do czynienia z chorobą wirusową, atakującą centralny układ nerwowy. U połowy pacjentów diagnozuje się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Babeszjoza to choroba przenoszona przez kleszcze zarówno na ludzi, jak i zwierzęta. U psów bardzo często jest śmiertelna. Objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, skrajnym osłabieniem organizmu i brakiem apetytu. Skuteczność leczenia zależy od  wcześnie postawionej diagnozy.

Kleszcze są bardzo poważnym zagrożeniem również dla właścicieli kotów. Pasożyty przenoszą bowiem tzw. chorobę kociego pazura. U mruczków przebiega ona praktycznie bezobjawowo, jeśli jednak kot podrapie właściciela, a miejsce zadrapania nie zostanie szybko zdezynfekowane, pojawi się gorączka oraz ropienie węzłów chłonnych. Chorobę leczy się antybiotykami.

Warto wiedzieć!

Szacuje się, że około 30-40% wszystkich kleszczy bytujących w Polsce, jest nosicielami patogenów wspomnianych chorób bakteryjnych i wirusowych. „Złapanie” pasożyta rodzi więc poważne ryzyko powikłań zdrowotnych – tak u ludzi, jak i u zwierząt domowych.

Ważna profilaktyka

Podstawowym elementem ochrony przed kleszczami jest odpowiedni ubiór. Pajęczaki te atakują odsłonięte partie ciała, dlatego wybierając się na spacer np. do lasu czy na wrzosowisko, zawsze należy założyć długie spodnie i wysokie buty. Wskazane jest również noszenie jasnych ubrań, na których można łatwiej zauważyć obecność pasożyta.

Oczywiście trudno wymagać, aby w ciepły dzień ktokolwiek wybrał się na spacer w kombinezonie ochronnym. Dlatego najrozsądniejszą i w praktyce najskuteczniejszą formą zabezpieczenia się przed kleszczami, jest stosowanie specjalistycznych środków ochronnych, nazywanych popularnie repelentami.

Najbardziej polecanym produktem tego typu jest spray na kleszcze Kick The Tick® Max Repelent Plus. Środek ten chroni nie tylko przed kleszczami, ale także komarami i meszkami, znacznie podnosząc komfort przebywania na świeżym powietrzu w okresie od wiosny do jesieni.

Kick The Tick® Max Repelent Plus bazuje na trójskładowej formule odstraszającej owady i pajęczaki i zakłócającej ich receptory czuciowe. Te składniki to: ikarydyna, citriodiol oraz butyloacetyloaminopropionian etylu. Preparat nie zawiera przy tym Deet, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany przez dzieci już od 3-go roku życia.

Skuteczność środka Kick The Tick® Max Repelent Plus została potwierdzona licznymi badaniami. Preparat można stosować bezpośrednio na skórę, w miejscach najbardziej narażonych na wgryzienie kleszcza.

Warto wiedzieć

Preparaty z linii Kick The Tick® są rekomendowane przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.

Zagrożenia ze strony kleszczy nie wolno bagatelizować. Szczególnie powinni to sobie wziąć do serca rodzice oraz właściciele zwierząt. Niezależnie od stosowania specjalistycznych środków ochronnych, po każdym spacerze zalecamy dokładne obejrzenie skóry. W przypadku znalezienia kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć, najlepiej przy użyciu zestawu do wyciągania kleszczy Kick The Tick® expert.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów