Jak usunąć kleszcza? Poradnik krok po kroku
Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak groźne potrafią być kleszcze, a dokładnie przenoszone przez nie choroby. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wkłucie się krwiopijcy jest praktycznie bezbolesne. Trudno jest się więc zorientować, że właśnie „złapało się” kleszcza. Stąd tak ważne jest, aby po każdym spacerze (zwłaszcza po lesie i po łące) dokładnie obejrzeć swoje ciało. Rodzice oczywiście powinni bacznie skontrolować skórę dziecka, a właściciele psów zajrzeć pod sierść pupila.
Gdy okaże się, że przynieśliśmy do domu nieproszonego lokatora, przede wszystkim nie należy panikować. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak usunąć kleszcza w sposób bezbolesny i – co najważniejsze – z gwarancją pozbycia się groźnego pasożyta.
Im szybciej, tym lepiej!
Z usunięciem kleszcza nie wolno zwlekać i należy się za to zabrać od razu po wykryciu intruza. Jest to o tyle ważne, że czynniki zakaźne przenoszą się do ludzkiego lub zwierzęcego krwioobiegu już po kilku godzinach od wkłucia.
Warto wiedzieć
Ryzyko transmisji patogenów chorób (m.in. boreliozy, babeszjozy, kleszczowego zapalenia mózgu) drastycznie wzrasta po 24 godzinach od zainfekowania organizmu przez pasożyta.
Ponadto kolejne godziny bytowania kleszcza w ciele skutkują trwałym umocowaniem narządów gębowych krwiopijcy, przez co usunięcie pasożyta będzie znacznie trudniejsze. Wzrośnie ryzyko, że w skórze pozostaną fragmenty kleszcza, których usunięciem będzie się musiał zająć lekarz. Wczesna reakcja chroni przed takim scenariuszem.
Tak bezpiecznie i bezboleśnie usuniesz kleszcza
Istnieje wiele mitów na temat procedury usuwania kleszcza z ciała. Wiele osób wciąż hołduje też domowym sposobom (słynne masło, olejek miętowy, pęseta), które niestety niosą ze sobą ryzyko zakażenia podczas zabiegu. Do sprawy lepiej jest podejść kompleksowo i sięgnąć po specjalistyczny zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick® expert. Jest on dostępny w dobrych aptekach oraz w sprzedaży internetowej.
Pierwszym elementem zestawu jest środek zamrażający pasożyta. Dodatkowo dzięki zastosowanej technologii APRF™ (Anti-Parasite Removal Film) tworzy on powłokę obniżającą ryzyko rozerwania kleszcza podczas usuwania go ze skóry. Tym samym nie ma obaw o to, że fragmenty pasożyta (wraz ze znajdującymi się w nich patogenami chorobowymi) zostaną w ciele.
Zamrożenie skutkuje również zahamowaniem wydzielania śliny przez kleszcza, która także jest źródłem materiału chorobotwórczego. Proces usunięcia kleszcza jest bezbolesny – to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci oraz zwierząt.
W skład zestawu Kick The Tick® expert wchodzi także przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy, który – w odróżnieniu od zwykłej pęsety – umożliwia pewne chwycenie pasożyta i łatwe usunięcie go z ciała. Przyrząd posiada dwie różne końcówki, dzięki czemu można łatwo dopasować go do rozmiaru krwiopijcy.
Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick® expert może być stosowany u dorosłych, dzieci powyżej 3. roku życia oraz u zwierząt domowych. Nie zawiera pestycydów, został przebadany pod kątem dermatologicznym i toksykologicznym. Posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Zakup tego zestawu się opłaca, ponieważ opakowanie preparatu zamrażającego pozwoli usunąć aż do 40 kleszczy.
Pora pozbyć się nieproszonego gościa!
Aby bezpiecznie usunąć kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick® expert, wystarczą tylko 3 proste kroki:
Krok 1: Zamrożenie pasożyta
Na tym etapie używamy preparatu zamrażającego z aplikatorem. Liczba aplikacji zależy od wielkości kleszcza. W przypadku nimf i larw w zupełności wystarczy 1 dawka. Skuteczne zamrożenie dorosłego kleszcza wymaga użycia 2 dawek. Aplikator przykładamy w miejscu wkłucia i naciskamy przycisk.
Krok 2:
Od razu po zaaplikowaniu środka zamrażającego możemy przystąpić do właściwego usunięcia kleszcza. Sięgamy po specjalny przyrząd z odpowiednią końcówką, chwytamy pasożyta jak najbliżej skóry i wyciągamy zdecydowanym ruchem do góry.
Uwaga!
Kleszcza nie należy wykręcać, bo grozi to rozerwaniem pasożyta.
Krok 3:
Po usunięciu kleszcza przemywamy miejsce wkłucia środkiem aseptycznym lub wodą utlenioną. Pasożyta można po prostu wyrzucić lub przekazać go do badań w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Diagnostyka da odpowiedź na pytanie, czy kleszcz był nosicielem groźnej choroby wirusowej.
To już wszystko. Cała procedura jest bardzo łatwa i bezbolesna. Przypominamy również, że miejsce po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować przez kilka kolejnych tygodni. Jeśli pojawi się rumień lub ropiejąca rana, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.
Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick® expert powinien być podstawowym wyposażeniem domowej apteczki. Alternatywą jest zakup samego przyrządu ze zróżnicowanymi końcówkami. Polecamy wszystkim, którzy regularnie spacerują w miejscach bytowania kleszczy (lasy, łąki, pola, zagajniki, okolice rzek i stawów), szczególnie rodzicom i właścicielom czworonogów.