Zamrażanie kleszcza – na czym polega i w jaki sposób ułatwia usunięcie kleszcza?

Usunięcie kleszcza, który wgryzł się z ludzkie ciało nie jest wcale takie proste. Wiele osób wciąż używa do tego zwykłej pęsety na kleszcze (czyli po prostu pęsety kosmetycznej), nie zdając sobie sprawy z tego, że takie działanie może spowodować rozerwanie korpusu pasożyta – a to już poważny problem, który niejednokrotnie kończy się interwencją lekarza. W tym przypadku dobrze jest zapomnieć o babcinych sposobach i sięgnąć po rozwiązania, które są skuteczne, bezpieczne oraz bezbolesne. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim zamrażanie kleszcza. To potoczne określenie procedury, którą dokładnie opisujemy w naszym poradniku.

Zamrażanie kleszcza? Nie ma w tym nic dziwnego

Choć sam pomysł zamrożenia kleszcza może się wydawać dość oryginalny, to w rzeczywistości ma on uzasadnienie. Podstawowym problemem związanym z usuwaniem pasożyta z ciała jest to, że zawsze istnieje tutaj ryzyko przepołowienia kleszcza – wówczas jego aparat gębowy zostaje w ciele i nadal sączą się z niego wydzieliny mogące zawierać niebezpieczne dla człowieka patogeny chorobotwórcze, w tym bakterie boreliozy.

Właśnie dlatego zasadnicze znaczenie w profilaktyce chorób odkleszczowych ma to, aby pozbyć się pasożyta z ciała w całości. Często kleszcz jest tak mocno osadzony pod skórą, że nie ma możliwości łatwego wyciągnięcia pajęczaka. Robienie tego przy pomocy wspomnianej pęsety kosmetycznej, wykałaczki, igły czy tym bardziej rozgrzanego pręcika może tylko pogłębić problem – drażniony kleszcz zacznie uwalniać coraz więcej wydzielin, a to zwiększa ryzyko infekcji.

To jest ważne

Kleszcza należy usunąć z ciała natychmiast po jego odkryciu. Czas od kontaktu do pozbycia się pasożyta nie powinien przekraczać 24 godzin.

Aby zapobiec rozerwaniu korpusu pajęczaka stosujemy właśnie metodę zamrażania kleszcza. Wbrew intuicji nie stosuje się do tego lodu w kostkach czy środków chłodzących w sprayu. Istnieje na to lepszy sposób.

Czym najlepiej zamrozić kleszcza?

Służy do tego specjalny preparat wchodzący w skład zestawu Kick The Tick expert. Jest to środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film, który tworzy trwałą powłokę zapobiegającą rozerwaniu kleszcza podczas jego usuwania. Minimalizuje to ryzyko kontaktu z potencjalnie zakaźnym materiałem, czyli wydzielinami pajęczaka.

Po użyciu preparatu w miejscu wczepienia (czyli tam, gdzie w ciele znajduje się kleszcz) następuje zamrożenie pasożyta oraz zahamowanie wydzielania zakaźnej śliny żerującego kleszcza.

Jaki spray na kleszcze warto stosować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Zamrożenie kleszcza przy użyciu preparatu z technologią Anti-Parasite Removal Film przynosi kilka ważnych korzyści. Po pierwsze: znacząco maleje prawdopodobieństwo rozerwania korpusu pasożyta. Po drugie: ryzyko kontaktu z wydzielinami pajęczaka jest czysto iluzoryczne. Wreszcie po trzecie: zamrożony kleszcz się nie wije, dzięki czemu dużo łatwiej można go usunąć z ciała przy pomocy przyrządu Kick The Tick także wchodzącego w skład zestawu Kick The Tick expert.

 

Jak usunąć kleszcza bez strachu?

 

Mając do dyspozycji zestaw Kick The Tick expert można to zrobić bardzo łatwo, a przede wszystkim skutecznie, nie męcząc się z pęsetą kosmetyczną i nie stosując innych „domowych sposobów na kleszcze”.

 

Po zlokalizowaniu pajęczaka w ciele zakładamy rękawiczki jednorazowe i przechodzimy do procedury wyciągania kleszcza. Sprowadza się ona do 3 prostych kroków:

 

Krok 1: przykładamy preparat zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film w miejsce wczepienia kleszcza. Stosujemy jedną lub dwukrotną aplikację, w zależności od potrzeby.

 

Krok 2: teraz sięgamy po przyrząd Kick The Tick, który posiada dwie końcówki. Dobieramy odpowiednią końcówkę z zależności od rozmiaru kleszcza (większa do usuwania dorosłego osobnika, mniejsza do usuwania nimfy).

 

Krok 3: ostrożnie chwytamy kleszcza tuż przy samej skórze przy pomocy przyrządu Kick The Tick z odpowiednią końcówką, a następnie lekko okręcają zdecydowanym ruchem wyciągamy pasożyta w całości.

 

Na koniec warto jeszcze zastosować środek aseptyczny w celu odkażenia miejsca wczepienia pajęczaka. Następnie przez kilka tygodni obserwujemy skórę – jeśli pojawi się na niej charakterystyczny rumień, to należy zgłosić się do lekarza, ponieważ jest to pierwszy objaw boreliozy. Wizyta u lekarza jest wskazana również wtedy, gdy pojawią się inne niepokojące symptomy, jak zawroty i bóle głowy, problemy z koncentracją czy ból w miejscu wczepienia kleszcza.

 

Jak widać usunięcie pasożyta po wcześniejszym zamrożeniu kleszcza jest dużo łatwiejsze, a przede wszystkim mniej ryzykowne. Dlatego zestaw Kick The Tick expert powinien stanowić podstawowy element wyposażenia domowej i wakacyjnej apteczki. Dodatkowo umieszczamy w niej specjalistyczny preparat na kleszcze dla dzieci i dorosłych Kick The Tick Max Repelent Plus, który działa odstraszająco na owady i kleszcze upośledzając ich receptory czuciowe – zapewnia skuteczną ochronę nawet do 4 godzin.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów