Jaki powinien być dobry repelent na kleszcze?

Naukowcy ostrzegają, że czeka nas prawdziwy wysyp kleszczy. Wbrew obiegowej opinii wyjątkowo mroźna zima ich nie zdziesiątkowała, za to sprzyjają im pandemiczne czasy. Pajęczaki od wielu miesięcy mają idealne warunki do rozwoju, nie niepokojone przez ludzi, którzy rzadziej odwiedzają lasy, parki i inne tereny zielone. To dobry powód, aby jeszcze przed wybuchem wiosny, a szczególnie przez latem, zainwestować w skuteczny repelent na kleszcze. Jaki środek wybrać? Na co zwrócić uwagę analizując dostępne na rynku produkty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Bezpieczny dla ludzi i obojętny dla natury

Zdecydowana większość popularnych repelentów bazuje na środku chemicznym opracowanym na potrzeby amerykańskiej armii w czasach wojen azjatyckich (w Korei i Wietnamie). Mowa o DEET. Fakt, jest to substancja bardzo skutecznie odstraszająca komary, meszki czy kleszcze, ale cena za jej stosowanie jest niewspółmiernie wysoka. Badania wykazały, że DEET ma działanie toksyczne, fatalnie wpływa na środowisko naturalne oraz w wysokim stężeniu może być groźne dla człowieka.

Warto wiedzieć

Repelenty na kleszcze i komary z DEET nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że pomimo oczywistych wad DEET jesteśmy na nie skazani w zabezpieczaniu się przed zagrożeniem ze strony kleszczy. Na szczęście to się już zmieniło. Na rynku pojawił się produkt, który skutecznie chroni przed kontaktem z pasożytami. Mowa o Kick The Tick Max Repelent Plus.

Co warto wiedzieć o Kick The Tick Max Repelent Plus?

To repelent na kleszcze, który bazuje na trójskładowej formule odstraszającej zarówno owady, jak i pajęczaki. Kick The Tick Max Repelent Plus bardzo dobrze sprawdza się do ochrony przed kleszczami, ale także meszkami czy komarami.

Środek nie zawiera DEET, za to w jego składzie znajdziemy ikarydynę, citriodiol oraz butyloacetyloaminopropionian etylu. Substancje te zakłócają działanie receptorów czuciowych owadów i pajęczaków. Pisząc obrazowo: po zastosowaniu Kick The Tick Max Repelent Plus człowiek staje się dla nich niewidoczny.

Warto wiedzieć

Kick The Tick Max Repelent Plus, podobnie jak inne produkty z linii Kick The Tick, jest rekomendowany przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.

Wybierając spray na kleszcze zawsze warto więc zapoznać się z jego składem. Nasz komfort nie powinien być okupiony stratami dla środowiska naturalnego. DEET od dawna znajduje się na celowniku organizacji ekologicznych, które postulują całkowite zakazanie jego używania. Jest to o tyle realne, że naprawdę mamy dziś alternatywy dla tej toksycznej substancji.

Co z ochroną dzieci?

Wcześniej wspomnieliśmy, że popularne repelenty na kleszcze z DEET nie mogą być stosowane u małych dzieci. Tymczasem rodzice chcą móc zapewnić bezpieczeństwo swoim pociechom, które przecież są szczególnie narażone na bliski kontakt z kleszczem, np. podczas zabawy na przydomowym trawniku, spacerów po lesie czy szaleństw na łące. Co robić?

Tutaj znów najlepszym wyborem będzie preparat na kleszcze dla dzieci Kick The Tick Max Repelent Plus. Środek ten jest dopuszczony do użytku już u dzieci od 3. roku życia. Preparat nie brudzi i nie tłuści ubrań, nie zostawia plam, jest bardzo łatwy w użyciu – wystarczy tylko spryskać nim odsłonięte części ciała przed planowaną aktywnością na świeżym powietrzu. Poręczne opakowanie spokojnie zmieści się w rodzinnej apteczce, np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Podkreślmy, że Kick The Tick Max Repelent Plus chroni nie tylko przed kleszczami (do 2 godzin), ale także przed meszkami i komarami (do 4 godzin) Jest to zatem doskonały sposób na kompleksową ochronę dziecka przed popularnymi zagrożeniami ze strony fauny.

Żaden repelent na kleszcze nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa

Wynika to nie tyle z ograniczonej skuteczności preparatów, co z błędów w aplikacji (najczęściej zbyt rzadkie uzupełnianie ochrony) oraz zwykłego przypadku – kleszcz może zaatakować nas, a my nawet tego nie zauważymy. Właśnie dlatego zaleca się, aby wybierając się na spacer do lasu, w okolice zbiorników wodnych czy w gęstwiny zakładać jasne, długie ubrania. Dzięki temu będzie szansa na dostrzeżenie zagrożenia zanim kleszcz wczepi się w ciało.

Wszelkie środki bezpieczeństwa mogą się niestety okazać niewystarczające, stąd w każdej domowej apteczce powinien się znaleźć specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy – najlepiej Kick The Tick, który jest wyposażony w dwie końcówki przystosowane wielkością do rozmiaru nimfy oraz dorosłego kleszcza.

Dlaczego klasyczna pęseta na kleszcze nie sprawdza się do wyciągania pajęczaków? Przeczytaj o tym w naszym poradniku.

Przyrząd do wyciągania kleszczy Kick The Tick jest także dostępny w zestawie Kick The Tick expert ze środkiem zamrażającym, który minimalizuje ryzyko rozerwania kleszcza podczas usuwania go z ciała.

 

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów