Kiedy rusza sezon na kleszcze?
Kleszcze same w sobie nie są groźne dla człowieka i nie mogą wyrządzić nam krzywdy. Są natomiast wektorami patogenów chorobotwórczych, czyli pisząc prościej – przenoszą na nas różne niebezpieczne choroby, na czele z kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Warto od razu zaznaczyć, że Polska ma jedną z największych populacji kleszczy w Europie, a nawet co trzeci pasożyt bytujący w naszym kraju jest nosicielem bakterii należących do krętków, które wywołują boreliozę. Pewnym pocieszeniem jest natomiast fakt, iż te pajęczaki nie zagrażają nam przez cały rok – przynajmniej teoretycznie. Kiedy zatem rusza sezon na kleszcze? Jak długo trwa? To wyjaśniamy w naszym poradniku.
Sezon na kleszcze jest uzależniony od temperatury
Kleszcze są pajęczakami, które zachowują aktywność przy temperaturze przekraczającej 7 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego w Polsce tzw. sezon trwa mniej więcej od marca do października. Jak widać wbrew obiegowej opinii pasożyty, a dokładnie przenoszone przez nie choroby, nie stanowią zagrożenia dla człowieka wyłącznie latem.
Specjaliści przestrzegają jednak, aby nie przywiązywać się zanadto do pojęcia „sezonu kleszczowego”. Wszystko przez zmieniający się klimat. W Polsce od lat nie mieliśmy zimy z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo: w Szczecinie średnio jest zaledwie 6 dni ze śniegiem w ciągu roku.
Ciekawostka
Zima w sezonie 2019/2020 była najcieplejsza w historii prowadzenia pomiarów.
Wniosek? Bardzo trudno jest dziś określić, kiedy rusza i kończy się sezon na kleszcze. Dlatego wybierając się na spacer po lesie czy w okolicach zbiorników wodnych (naturalne siedliska kleszczy) należy zachować ostrożność.
Oczywiście prawdopodobieństwo „złapania” kleszcza w styczniu czy w lutym jest znacznie niższe z uwagi na to, że nosimy długie ubrania, jednak nawet to nie powinno skłaniać nas do bagatelizowania zagrożenia.
To trzeba wiedzieć
Eksperci ostrzegają, że w latach z łagodniejszą zimą kleszcze mogą pozostać aktywne w okresie od stycznia do grudnia, czyli praktycznie przez cały rok.
Czy warto stosować spray na kleszcze w okresie zimowym?
Wielu osobom może się to wydawać grubą przesadą, ale skoro wyjaśniliśmy już, że pasożyty stanowią realne zagrożenie także w okresie łagodnej zimy, to pomysł stosowania sprayu na kleszcze jest jak najbardziej godny rozważenia.
Szczególnie polecamy to rozwiązanie osobom, które są aktywne fizycznie i uprawiają sport na świeżym powietrzu – na przykład biegając po lesie. Zakładając cieńsze ubrania, nierzadko getry odsłaniające kostki czy koszulkę z krótkim rękawem, warto przed treningiem zastosować spray na kleszcze Kick The Tick Max Repelent Plus, który nie zawiera szkodliwego DEET i zapewnia ochronę przed kleszczami do 2 godzin. Preparat bazuje na trójskładowej formule odstraszającej owady i pajęczaki, stanowiącej połączenie ikarydyny, citrodiolu oraz butyloacetyloaminopropionianu etylu.
Inną sytuacją, w której nawet w sezonie zimowym warto chronić się przed kleszczami, jest rodzinny spacer po lesie. W Polsce w styczniu czy lutym zdarzają się dni z temperaturą grubo przekraczającą 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach klimatycznych pajęczaki mogą się natychmiast uaktywnić i stanowić zagrożenie dla ludzi – zwłaszcza dzieci, które podczas spaceru zdejmują długie ubrania, czapki etc.
Aby zminimalizować ryzyko transmisji patogenów na pociechę warto zastosować odpowiedni preparat na kleszcze dla dzieci. Naszą propozycją ponownie jest Kick The Tick Max Repelent Plus – środek dopuszczony do użytku u dzieci już od 3. roku życia.
Preparat na kleszcze jest bardzo dobrą inwestycją dla całej rodziny, ponieważ może się przydać przez cały rok – a szczególnie w szczycie tzw. „sezonu kleszczowego”. Środek Kick The Tick Max Repelent Plus jest bardzo wydajny i warto mieć go w domu czy w wakacyjnym bagażu.
Przyrząd do usuwania kleszczy, czyli szykujemy się na „sezon kleszczowy”
Prawdopodobieństwo „złapania” kleszcza zimą jest zdecydowanie mniejsze niż wiosną czy latem, ale to właśnie teraz jest dobry moment, aby uzupełnić domową apteczkę o specjalny przyrząd do bezpiecznego usuwania pajęczaka z ciała. Dzięki temu nie będziemy musieli nerwowo szukać w Internecie tzw. domowych sposobów na wyciągnięcie kleszcza, które w zdecydowanej większości są nieskuteczne.
Nasza propozycja? Zestaw do wyciągania kleszczy Kick The Tick expert. W jego skład wchodzą:
- przyrząd Kick The Tick z dwiema końcówkami (jedna do usuwania dorosłego osobnika, druga do usuwania nimfy),
- środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film, którego zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka rozerwania korpusu kleszcza podczas wyciągania pasożyta z ciała.
Taki zestaw jest dużo lepszym wyborem niż chociażby pęseta na kleszcze, która nie pozwala uchwycić pasożyta przy samej skórze i zwiększa ryzyko rozerwania kleszcza (wówczas trzeba będzie już zgłosić się do lekarza, ponieważ kleszcz musi zostać usunięty w całości).
Sezon kleszcze jest więc pojęciem względnym i nie należy się do niego przesadnie przywiązywać. W polskich warunkach klimatycznych o ochronie przed kleszczami warto myśleć przez cały rok.