Usuwanie kleszczy nie jest takie trudne! Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie w domu

Na początek kilka faktów. Czeka nas bardzo suche lato, a takie warunki pogodowe niestety sprzyjają rozwojowi kleszczy. Polska ma jedną z największych populacji tych pajęczaków w Europie. Tylko w całym 2019 roku w naszym kraju odnotowano około 20 tysięcy przypadków zachorowania na boreliozę, czyli główną chorobę odkleszczową. Wniosek? Przed kleszczami trzeba się chronić, a dodatkowo wiedzieć, jak usunąć kleszcza, gdy już dojdzie do kontaktu z pasożytem. Na szczęście nie jest to ani bardzo trudne, ani nie wymaga pilnej wizyty w gabinecie lekarskim. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego poradnika.

Jak sprawdzić, czy mamy kleszcza?

Wbrew pozorom zorientowanie się, że w nasze ciało wczepił się nieproszony lokator, nie jest takie proste. Ukąszenie kleszcza jest praktycznie bezbolesne, a dorosły osobnik osiąga długość około 3 mm – trudno jest go więc zauważyć.

Dlatego podstawową zasadą, jaką warto wprowadzić w domu, jest dokładne oglądanie ciała po każdym spacerze w pobliżu terenów zielonych, w lesie czy w sąsiedztwie zbiorników wodnych, czyli tam, gdzie najchętniej bytują kleszcze. Oglądamy wszystkie odkryte fragmenty skóry, przede wszystkim zgięcia łokciowe i kolanowe, kark, okolice za uszami. W razie potrzeby można poprosić o pomoc kogoś z rodziny.

To jest ważne!

Szczególnie do „inspekcji ciała” swojego dziecka powinni przyłożyć się rodzice. Najlepiej zrobić to w czasie kąpieli, w formie zabawy, by nie wywoływać u pociechy niepokoju.

Aby zminimalizować ryzyko wczepienia się kleszcza, warto stosować specjalne środki odstraszające, najlepiej takie, które nie zawierają DEET (toksycznej substancji, negatywnie oddziałującej na środowisko). Szczególnie polecany jest preparat Kick The Tick Max Repelent Plus, dostępny w opakowaniu dla dorosłych oraz dla dzieci. Ten wyjątkowo skuteczny środek działa nawet do 2 godzin na kleszcze, a w przypadku ochrony przed komarami i meszkami – do 4 godzin.

Kleszcz w ciele namierzony: co robić?

Przede wszystkim nie panikować! Jeśli uda się znaleźć „świeżego” kleszcza, to ryzyko transmisji patogenów chorobotwórczych wciąż jest dość niskie. Znacząco rośnie ono dopiero po 24 godzinach od kontaktu z zakażonym pasożytem. Dlatego z usunięciem kleszcza nie warto zwlekać i należy się za to zabrać od razu po zlokalizowaniu pajęczaka.

To jest ważne!

Każda godzina obecności kleszcza w ciele nie tylko zwiększa ryzyko zakażenia patogenami chorobotwórczymi, jak bakterie boreliozy, ale także utrudnia całkowite pozbycie się pasożyta. Wczesna reakcja pozwala zatem uniknąć np. konieczności wizyty w szpitalu w celu chirurgicznego usunięcia kleszcza.

Jak NIE USUWAĆ kleszcza?

Na pewno nie warto posiłkować się tzw. „babcinymi metodami”, które nie dość, że są mało skuteczne, to jeszcze zwiększają ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Dobrym przykładem będzie tutaj powszechnie znany sposób z nacieraniem kleszcza masłem. Tłuszcz działa na pajęczaka drażniąco, przez co zaczyna on uwalniać coraz więcej wydzielin będących transporterami patogenów. Z tego samego powodu absolutnie nie próbujemy kleszcza przypalać rozgrzanym pręcikiem, bo i o takiej metodzie można przeczytać w Internecie.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kleszcza z ciała jest jego mechaniczne usunięcie. Zwracamy natomiast uwagę na to, że lepiej nie używać do tego tradycyjnej pęsety kosmetycznej. Nie pozwala ona precyzyjnie uchwycić pasożyta przy skórze, co grozi tym, że dojdzie do rozerwania korpusu kleszcza. Fragmenty pajęczaka utkwią wtedy w ciele na dobre i potrzebne będzie nacięcie. Na szczęście jest alternatywa.

Usuwanie kleszczy przy pomocy przyrządu Kick The Tick 

Kick The Tick to specjalistyczny przyrząd do bezpiecznego, bezbolesnego i co najważniejsze skutecznego usuwania kleszczy z ciała. Można go zastosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a nawet zwierząt domowych (nie zapominajmy, że one także są narażone na choroby odkleszczowe, zwłaszcza babeszjozę).

Przyrząd posiada dwie końcówki o różnej wielkości, które dobiera się w zależności od rozmiaru kleszcza. Mniejsza pozwala pozbyć się larwy lub nimfy pasożyta, większa z kolei idealnie sprawdzi się do usunięcia dorosłego osobnika. Korzystanie z przyrządu jest bardzo proste – wystarczy tylko uchwycić kleszcza przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnąć ku górze. Kick The Tick, dzięki swojej konstrukcji, znacząco ogranicza ryzyko rozerwania korpusu pajęczaka, co przekłada się na większe bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu.

Przyrząd wchodzi również w skład zestawu Kick The Tick expert, zawierającego środek zamrażający kleszcza. Dzięki technologii APRF™ (Anti-Parasite Removal Film) tworzy on powłokę obniżającą ryzyko rozerwania pasożyta w trakcie jego usuwania z ciała. Poza tym zamrożenie kleszcza hamuje wydzielanie przez niego śliny, a tym samym zapobiega dalszej transmisji patogenów do organizmu.

To jest ważne!

Zestaw Kick The Tick expert może być stosowany u dzieci powyżej 3. roku życia, a także u zwierząt domowych. Nie zawiera pestycydów, posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Usuwanie kleszczy z wykorzystaniem tego zestawu jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko użyć preparatu zamrażającego z aplikatorem (1 dawka w przypadku nimfy/larwy, 2 dawki na dorosłego osobnika), a następnie wyciągnąć pajęczaka przy pomocy przyrządu Kick The Tick. Po wszystkim przemywamy miejsce wkłucia środkiem aseptycznym.

Dodajmy również, że zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick expert jest bardzo wydajny, ponieważ pozwala usunąć aż do 40 pasożytów. Jego zakup do domowej apteczki bardzo się więc opłaca.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów