Metoda usuwania kleszcza: jaka będzie najlepsza?
Na szczęście coraz więcej osób rozumie, jak poważne mogą być konsekwencje „złapania” kleszcza. Duża w tym zasługa mediów, które informują o wysokim ryzyku zarażenia się chociażby groźną boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Aby się przed tym zabezpieczyć najważniejsze jest skrupulatne stosowanie się do podstawowych zasad profilaktyki, między innymi używanie odpowiedniego preparatu na kleszcze. Zawsze jednak trzeba się liczyć z ryzykiem, że pasożyt znajdzie jakiś sposób, aby wczepić się w ciało nosiciela. Co wtedy? Jaka metoda usuwania kleszcza będzie najlepsza? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.
Kiedy należy usunąć kleszcza?
Robimy to niezwłocznie po stwierdzeniu jego obecności w ciele – czy to swoim, czy partnera, czy tym bardziej dziecka. Dobrą zasadą, którą warto wprowadzić w rodzinie, jest robienie skrupulatnego „przeglądu” skóry zaraz po powrocie ze spaceru – zwłaszcza, jeśli przebywaliśmy na terenach stanowiących naturalne siedliska kleszczy, jak okolice zbiorników wodnych, lasy, łąki.
W momencie zauważenia kleszcza nie panikujemy i przystępujemy do jego usunięcia. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ badania wykazały, że największa transmisja patogenów chorobotwórczych znajdujących się w wydzielinach pajęczaka następuje po upływie 24 godzin od wczepienia.
Nadal wiele osób, które zauważą w ciele kleszcza, w naturalnym odruchu jedzie na szpitalną izbę przyjęć. Nie ma natomiast takiej potrzeby. Po co tracić czas w kolejce i się denerwować, skoro samodzielne wyciąganie kleszcza nie jest żadną wielką filozofią?
To warto wiedzieć
Dalsze zwlekanie z wyciągnięciem kleszcza nie tylko zwiększa ryzyko transmisji na przykład bakterii boreliozy, ale także spowoduje, że usunięcie pasożyta będzie trudniejsze. Kleszcz stopniowo wbija swój aparat gębowy coraz głębiej w ciało nosiciela. W pewnym momencie może być już tak mocno wczepiony, że nie da się go wyciągnąć w całości – wtedy niezbędna będzie interwencja lekarza.
Tak nigdy nie wyciągamy kleszcza!
Istnieje oczywiście cały arsenał tzw. domowych sposobów na wyciągnięcie kleszcza, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dziś wiemy jednak, że nie warto sobie nimi zaprzątać głowy. Są nie tylko mało skuteczne i bolesne, ale także bardzo ryzykowne.
Za przykład weźmy popularną metodę wyciągania kleszcza rozgrzanym drucikiem. Rzekomo wysoka temperatura ma spowodować, że pasożyt sam zacznie się wycofywać, w czym możemy mu pomóc delikatnie go „wydłubując”. Zapomnij o tym sposobie! Już sam opis brzmi barbarzyńsko, ta metoda sprawia ból i może spowodować powstanie długo gojącej się rany, po której pozostanie nieestetyczna blizna.
Poza tym kleszcz przypalany rozgrzanym drucikiem zareaguje na to dokładnie odwrotnie, niż nam się wydaje. W reakcji obronnej zacznie się jeszcze mocniej wbijać w ciało, jednocześnie produkując coraz większe ilości wydzielin mogących zawierać patogeny chorobotwórcze.
Odradzamy również testowanie innych domowych sposobów na wyciągnięcie kleszcza, jak:
- przypalanie zapalniczką,
- smarowanie tłuszczem,
- polewanie benzyną lub rozpuszczalnikiem,
- wyciskanie.
Kilka zdań warto również poświęcić starej dobrej pęsecie kosmetycznej. Wydaje się, że będzie idealna do szybkiego usunięcia kleszcza, ale to tylko pozory. W rzeczywistości ostre zakończenia pęsety mogą ranić ciało, utrudnią uchwycenie pasożyta tuż przy skórze, a przede wszystkim zwiększą ryzyko rozerwania korpusu kleszcza. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, nie pozostanie już nic innego, jak udać się do szpitala, gdzie pozostałości pajęczaka usunie lekarz (w ciele nie może zostać nawet maleńki fragment kleszcza).
Polecana metoda usuwania kleszcza
Aby bezpiecznie i bezboleśnie usunąć kleszcza z ciała najlepiej będzie skorzystać z zestawu Kick The Tick expert. W jego skład wchodzą specjalny przyrząd do usuwania kleszczy z dwiema końcówkami (dopasowanymi do rozmiaru dorosłego osobnika oraz nimfy lub larwy), a także środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film. Zadaniem tego środka jest zatrzymanie funkcji fizjologicznych kleszcza, a tym samym zminimalizowanie ryzyka rozerwania jego korpusu w trakcie wyciągania.
To warto wiedzieć
Zestaw Kick The Tick expert posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Nie zawiera pestycydów i jest bezpieczny dla dzieci już od 3. roku życia.
Metoda usuwania kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick expert jest bardzo prosta. Zaczynamy od użycia środka zamrażającego (1 aplikacja na nimfę lub 2 aplikacje na dorosłego osobnika). Po kilku chwilach sięgamy po przyrząd Kick The Tick i chwytamy pasożyta odpowiednią końcówką tuż przy skórze. Następnie wystarczy już tylko zdecydowanym ruchem pociągnąć przyrząd ku górze – bez wykręcania. Profilaktycznie można również przemyć miejsce wczepienia np. wodą utlenioną czy Octeniseptem.
Kick The Tick expert doskonale nadaje się również do szybkiego i bezbolesnego usunięcia kleszcza z ciała dziecka. Dodajmy, że zestaw wystarczy do wyciągnięcia około 40 kleszczy, a więc posłuży w domu bardzo długo.