Jak wyciągać kleszcza, aby pozbyć się go w całości?

Dla wielu osób już sama wizja samodzielnego wyciągnięcia kleszcza jest na tyle przerażająca, że w momencie „złapania” pasożyta wolą profilaktycznie udać się na szpitalną izbę przyjęć. W większości przypadków nie ma jednak takiej potrzeby. Interwencja lekarza może być konieczna dopiero wtedy, gdy fragment kleszcza utknie w ciele nosiciela. Takiej sytuacji można zapobiec. Podstawą jest to, aby wiedzieć, jak wyciągać kleszcza nie uszkadzając go i pozbywając się pasożyta ze swojego ciała w całości. Gotowy instruktaż znajdziesz w naszym poradniku – spokojnie, to naprawdę nic trudnego!

Co Ci będzie potrzebne?

Zgodnie z zasadą, że przezorny zawsze ubezpieczony, warto przewidzieć ryzyko „złapania” kleszcza – zwłaszcza, że w naszym kraju jest ono bardzo wysokie. Polska ma największą populację kleszczy w Europie, z roku na rok jest ich coraz więcej i to już nie tylko w lasach, ale też na miejskich skwerach czy nawet przydomowych trawnikach. Zdając sobie sprawę z zagrożenia (co trzeci kleszcz bytujący w naszym kraju jest nosicielem bakterii wywołującej boreliozę) należy zaopatrzyć się w sprzęt umożliwiający łatwe i praktycznie bezbolesne usunięcie pasożyta z ciała.

Takim sprzętem jest Kick The Tick. To przyrząd wyposażony w dwie końcówki rozmiarem dopasowane do wielkości albo dorosłego osobnika, albo nimfy/larwy. Umożliwia on precyzyjne uchwycenie pasożyta przy samej skórze. Jest wygodny w użyciu, można mieć go zawsze pod ręką, na przykład podczas wakacji czy rodzinnej wycieczki do lasu.

Przyrząd do usuwania kleszcza Kick The Tick można kupić także w zestawie Kick The Tick expert. W jego skład, poza przyrządem, wchodzi jeszcze środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film. Używamy go po to, aby – pisząc obrazowo – zamrozić pasożyta, zatrzymać jego funkcje fizjologiczne, a tym samym znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo, że w trakcie wyciągania kleszcz zacznie produkować większe ilości wydzielin zawierających patogeny chorobotwórcze. Środek zamrażający minimalizuje również ryzyko rozerwania korpusu pajęczaka.

To warto wiedzieć

Zestaw Kick The Tick expert jest bardzo wydajny – wystarczy do usunięcia nawet 40 kleszczy.

Z przyrządem Kick The Tick lub jeszcze lepiej zestawem Kick The Tick expert wyciąganie kleszcza jest łatwe, bezbolesne, a co najważniejsze wiąże się z minimalnym ryzykiem uszkodzenia pasożyta i w konsekwencji wizyty w szpitalu.

Produkty z rodziny Kick The Tick posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Środek zamrażający nie zawiera pestycydów i jest bezpieczny dla dzieci już od 3. roku życia. Zestaw będzie więc idealnym wyborem dla całej rodziny.

Nie wystarczy zwykła pęseta?

Prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie, bo przecież wiele osób nadal radzi sobie z usuwaniem kleszcza przy pomocy pęsety kosmetycznej. Nie jest to jednak polecana metoda. Z dwóch powodów.

Po pierwsze: pęseta kosmetyczna ma ostre zakończenia. Chwytając nimi kleszcza ryzykujemy rozerwanie jego korpusu, co skończy się tym, że część pasożyta zostanie w ciele nosiciela. Wówczas konieczne będzie udanie się na szpitalną izbę przyjęć.

Po drugie: wyciąganie kleszcza przy pomocy pęsety kosmetycznej jest bardzo nieprzyjemne i zwyczajnie bolesne. Wymaga naciskania na skórę ostrymi końcówkami, aby móc dobrze uchwycić pasożyta. Standardem jest, że po całym zabiegu zostaje „pamiątka” w postaci nieestetycznej blizny. Poza tym każdy rodzic, który kiedykolwiek próbował wyciągnąć pęsetą z ciała dziecka np. drzazgę dobrze wie, że zwykle kończy się to płaczem. Lepiej więc oszczędzić takich emocji sobie i dziecku.

Jak wyciągać kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick expert?

Pierwszym krokiem jest użycie środka zamrażającego. Aplikujemy go 1 raz w przypadku wgryzienia się nimfy/larwy lub 2 razy, jeśli mamy w ciele dorosłego osobnika. Następnie bierzemy przyrząd Kick The Tick i chwytamy pasożyta przy samej skórze odpowiednią końcówką.

Gdy mamy pewność, że końcówka dobrze uchwyciła kleszcza, możemy lekko okręcając wyciągnąć nieproszonego gościa.

Teraz wystarczy już tylko zdezynfekować miejsce wgryzienia na przykład zwykłą wodą utlenioną lub Octeniseptem, w zależności od tego, co akurat mamy pod ręką. Przez kilka następnych dni należy obserwować skórę i w przypadku zauważenia tworzącego się rumienia od razu udać się do lekarza – ponieważ jest to typowy objaw zakażenia boreliozą.

Rada

Przed przystąpieniem do wyciągania kleszcza myjemy ręce lub dezynfekujemy je środkiem wirusobójczym, a następnie zakładamy rękawiczki jednorazowe.

Opisana metoda wyciągania kleszcza jest bardzo skuteczna i nie powoduje takiego stresu, jak popularne „domowe sposoby” – na czele z przypalaniem pasożyta czy traktowaniem go tłuszczem. Dodatkowo wspomnijmy o tym, że można znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo „złapania” tego groźnego pajęczaka poprzez stosowanie specjalnego preparatu na kleszcze.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów