Środek przeciw kleszczom: dlaczego warto go stosować?

Polska jest krajem z jedną z największych populacji kleszczy w Europie. Bytuje u nas około 19 gatunków tych pajęczaków. Szacunkowo co trzeci z nich jest nosicielem patogenów groźnych chorób, w tym boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Zagrożenie jest realne, a w praktyce jedynym skutecznym sposobem na ochronę przed tymi pasożytami jest stosowanie specjalistycznego środka przeciw kleszczom.

Dlaczego kleszcze są tak groźne?

Te pajęczaki same w sobie nie stanowią zagrożenia dla człowieka czy zwierząt domowych. Powodem, dla którego musimy się chronić przed kleszczami, jest to, że przenoszą one drobnoustroje wywołujące poważne choroby wirusowe i bakteryjne. Kleszcze mają szczególne cechy predysponujące je do bycia nosicielami patogenów chorobotwórczych, których źródłem zwykle są dziko żyjące zwierzęta.

Kleszcze to pasożyty żywiące się krwią ssaków. Drobnoustroje znajdują się m.in. w ich ślinie. Gdy dojdzie do kontaktu płynu z krwią nosiciela, patogeny w ciągu kilku godzin są transportowane do krwioobiegu i infekują organizm. Stąd tak ważna jest bardzo wczesna reakcja na wkłucie kleszcza. Natychmiast po zauważeniu pajęczaka w swoim ciele należy go usunąć, korzystając przy tym ze specjalnego zestawu do wyciągania kleszczy Kick The Tick® expert.

Problem chorób odkleszczowych jest tym poważniejszy, że patogeny przenoszone przez te pajęczaki mogą się rozmnażać i przez wiele lat bytować w organizmie nowego nosiciela, nie dając przy tym żadnych objawów. Przypomina to więc bombę z opóźnionym zapłonem.

Podobnie zresztą jest z samymi kleszczami. Te pasożyty potrafią bytować w organizmie nosiciela tygodniami, żywiąc się jego krwią i stopniowo uwalniając drobnoustroje wywołujące infekcję. Właśnie dlatego diagnostyka chorób odkleszczowych bardzo często sprawia lekarzom problemy.

Czy można jakoś uniknąć kontaktu z kleszczami?

Można, jednak na dłuższą metę jest to bardzo trudne. Aktywność kleszczy rozpoczyna się już wiosną i trwa do późnej jesieni. Pajęczaki te bytują na terenach chętnie odwiedzanych przez ludzi, przede wszystkim w lasach, parkach, miejskich i przydomowych trawnikach, w zagajnikach, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych, wzdłuż leśnych ścieżek.

Wystarczy więc niewinny spacer, aby wrócić z niego z przykrą pamiątką w postaci kleszcza. Zagrożenie jest o tyle poważne, że wkłucie się pasożyta jest praktycznie niewyczuwalne. Wszystko przez to, że w ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca oraz zapobiegająca krzepnięciu krwi.

Nosiciele często nie mają więc świadomości, że w ich ciele bytuje bardzo groźny krwiopijca. Tymczasem ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową można znacząco zminimalizować tylko, jeśli usunie się pasożyta w ciągu kilku, maksymalnie 24 godzin od wczepienia.

Popularną formą ochrony przed kleszczami jest zakładanie długich ubrań, zakrywających możliwie największą powierzchnię ciała. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe, a tym bardziej komfortowe. Wyobraźmy sobie spacer po lesie w 30-stopniowym upale, w długich spodniach, wysokich butach, bluzie z kapturem i rękawiczkach…

Ponadto nie zapominajmy, że kleszcze za pośrednictwem swoich żywicieli są przenoszone do środowiska miejskiego. Pasożyta można więc „złapać” nawet grając w piłkę na trawniku czy bawiąc się z dzieckiem w przydomowym ogródku.

Wybór jest prosty: środek przeciw kleszczom

Na rynku jest wiele środków przeciwko kleszczom, w tym w sztyfcie, sprayu czy płynie. Przeciętnemu konsumentowi trudno jest więc wybrać ten, który rzeczywiście zabezpieczy jego i całą rodzinę (w tym zwierzęta) przed pasożytami. Warto więc kierować się tutaj sprawdzonymi opiniami oraz wiarygodnymi wynikami badań. Te jednoznacznie wskazują, że doskonałym wyborem będzie środek przeciw kleszczom Kick The Tick® Max Repelent Plus.

Co odróżnia ten preparat od innych? Przede wszystkim skład oraz możliwość stosowania zarówno przez dorosłych, jak i dzieci od 3. roku życia. Wszystko dzięki temu, że Kick The Tick® Max Repelent Plus nie zawiera Deet – silnej substancji chemicznej negatywnie oddziałującej na środowisko naturalne.

Kick The Tick® Max Repelent Plus skutecznie chroni nie tylko przed kleszczami, ale też komarami i meszkami. Jego trójskładowa formuła odstrasza owady i pajęczaki, a także zakłóca ich receptory czuciowe.

Środek przeciw kleszczom Kick The Tick® Max Repelent Plus stosuje się bezpośrednio na skórę. Zapewnia ochronę do czterech godzin, umożliwiając swobodne i bezpieczne spacerowanie po lesie, łące czy rodzinną zabawę w ogródku.

Stosowanie specjalistycznego środka przeciwko kleszczom jest najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu chorób odkleszczowych. Taki środek powinien być stałym wyposażeniu osób aktywnych fizycznie, rodzin, właścicieli zwierząt czy ludzi pracujących na świeżym powietrzu. Warto go również zabrać na wakacje.

Na koniec dodajmy, że wszystkie preparaty z linii Kick The Tick® są rekomendowane przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Jak pozbyć się kleszcza? Skorzystaj z naszych wskazówek

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

czytaj więcej
Więcej artykułów