Środek na kleszcze dla dzieci, czyli jak zabezpieczyć pociechę przed chorobami odkleszczowymi?

Na oddziały zakaźne w polskich szpitalach regularnie trafiają dzieci, które zostały zarażone groźnymi chorobami odkleszczowymi – najczęściej boreliozą. Popularne „złapanie kleszcza” niestety wciąż bywa trywializowane. Warto zatem wiedzieć, że nawet co trzeci pasożyt bytujący w Polsce może być nosicielem patogenów chorobotwórczych boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy babeszjozy. Ryzyko jest na tyle duże, że rozsądni rodzice powinni zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby zabezpieczyć przed nim swoje pociechy. Najważniejsza jest profilaktyka, w tym stosowanie specjalnego środka na kleszcze dla dzieci. Taki produkt jest dostępny w linii produktów marki Kick The Tick.

Długie spodnie i wysokie buty to za mało

Jeden z popularnych mitów głosi, że skutecznym sposobem na uchronienie siebie i dziecka przed ryzykiem kontaktu z kleszczem jest zakładanie długich ubrań oraz wysokich butów na spacery po lesie. Owszem, należy tak postępować, ale nie może to być jedyny element profilaktyki.

Pamiętajmy, że kleszcze bytują nie tylko w lasach, ale również w miejskich parkach czy w przydomowym trawniku. Nie ma zatem możliwości, aby poprzez ubiór w 100% zabezpieczyć dziecko przed kontaktem z pasożytem przez cały okres aktywności kleszczy, który trwa od wiosny do późnej jesieni. Ponadto zwracamy uwagę na fakt, iż kleszcze wczepiają się nie tylko w dolne partie ciała – także w skórę na zgięciach łokciowych, za uszami, na linii włosów czy na szyi.

Jest to wystarczający argument, aby zapewnić pociesze o wiele skuteczniejszą ochronę i zacząć stosować specjalistyczny środek na kleszcze dla dzieci. Zwłaszcza, że taki produkt jest bezproblemowo dostępny i w 100% bezpieczny dla najmłodszych użytkowników.

Jaki środek na kleszcze dla dzieci wybrać?

Przed sięgnięciem po konkretny produkt radzimy bardzo dokładnie zapoznać się z jego składem. Niestety, większość preparatów na kleszcze dostępnych na polskim rynku zawiera silną substancję chemiczną DEET. Jest to środek opracowany na potrzeby wojska z czasów wojny w Wietnamie, który w założeniu miał chronić amerykańskich żołnierzy przed azjatyckimi komarami przenoszącymi malarię.

DEET skutecznie odstrasza komary i kleszcze, ale większym stężeniu nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm.

Dlatego warto zainwestować w środek na kleszcze dla dzieci, który będzie nie tylko skutecznie chronić przed pasożytami, ale także zapewni pociesze bezpieczeństwo. Takim produktem jest Kick The Tick Max Repelent Plus, teraz dostępny w opakowaniu o pojemności 90 ml – w sam raz dla dziecka.

Kick The Tick Max Repelent Plus: jak to działa?

Ten środek na kleszcze dla dzieci nie zawiera DEET i może być stosowany już od 3. roku życia. Skuteczność produktu bazuje na trójskładnikowej formule odstraszającej owady i pajęczaki. Preparat zakłóca działanie receptorów czuciowych pasożytów, dzięki czemu – pisząc obrazowo – człowiek staje się dla nich „niewidzialny”.

Warto wiedzieć

Kick The Tick Max Repelent Plus zabezpiecza nie tylko przed kleszczami, ale też komarami i meszkami.

Środek na kleszcze dla dzieci Kick The Tick Max Repelent Plus zapewnia ochronę przed kleszczami przez około 2 godziny (przed komarami i meszkami przez 4 godziny). Warto mieć ten preparat zawsze przy sobie, zwłaszcza w czasie rodzinnych spacerów po lesie, na wakacjach, działce.

Lepiej dmuchać na zimne

Pomimo stosowania środka na kleszcze dla dzieci, nigdy nie można mieć pewności, że pociecha nie wróci ze spaceru czy zabawy w ogródku z nieproszonym gościem. Dlatego elementem profilaktyki chorób odkleszczowych powinno być każdorazowe dokonywanie przeglądów skóry dziecka – najlepiej robić to od razu po powrocie do domu lub podczas wieczornej kąpieli.

W przypadku wykrycia pasożyta trzeba działać natychmiast – ryzyko zainfekowania organizmu chorobotwórczymi patogenami drastycznie rośnie po 24 godzinach od wczepienia. Należy więc niezwłocznie usunąć kleszcza, a najlepiej nadaje się do tego zestaw Kick The Tick expert.

W skład zestawu wchodzi specjalny przyrząd z dwoma końcówkami dopasowanymi do rozmiaru kleszcza oraz preparat do zamrażania pasożyta – dzięki temu kleszcz przestaje wydzielać płyny ustrojowe z patogenami chorobotwórczymi. Maleje również ryzyko jego rozerwania podczas wyciągania. Zestaw Kick The Tick expert powinien być podstawowym elementem wyposażenia domowej apteczki.

Na koniec dodajmy, że produkty z linii Kick The Tick są rekomendowane przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów