Przyrząd do wyciągania kleszczy, czyli jak skutecznie i bez bólu pozbyć się groźnego pasożyta?

Kleszcze to jedno z największych zagrożeń, jakie czyhają na nas w lasach, na łąkach czy nawet przydomowych trawnikach. Same w sobie nie są szczególnie groźne, jednak szacunkowo nawet 60% kleszczy bytujących w naszym kraju przenosi patogeny poważnych chorób, w tym boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy babeszjozy. Wkłucie kleszcza jest bezbolesne, dlatego po każdym spacerze radzimy bardzo dokładnie obejrzeć skórę w poszukiwaniu krwiopijcy. W momencie stwierdzenia obecności pasożyta należy go jak najszybciej usunąć. Pomoże w tym specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy.

Zapomnij o „domowych sposobach”!

9 na 10 Polaków zapytanych na ulicy o to, jak usunąć kleszcza, pewnie odpowie, że przy pomocy pęsety i masła. O ile ten pierwszy sposób jest jeszcze dopuszczalny, o tyle użycie masła jest gotowym przepisem na jeszcze większe kłopoty. Dlaczego?

Kleszcz potraktowany tłuszczem lub inną drażniącą substancją uruchamia mechanizm obronny zaczyna produkować więcej śliny oraz wymiotuje. Jego płyn ustrojowy może natomiast zawierać patogeny chorobotwórcze, które trafią do rany i dalej do krwioobiegu. Tym samym rośnie ryzyko zachorowania.

Nie wolno również wyciągać kleszcza gołymi palcami (dodatkowo grozi to zainfekowaniem rany), wyciskać, miażdżyć czy smarować alkoholem, benzyną i innymi środkami dezynfekującymi. Wykluczone jest także przypalanie pasożyta.

Niestety, wciąż mnóstwo osób ufa tym domowym sposobom, ryzykując przy tym poważnymi powikłaniami. Pamiętajmy, że aby zminimalizować prawdopodobieństwo przeniesienia choroby odkleszczowej, należy usunąć pasożyta w całości. W ciele nie mogą pozostać żadne, nawet najmniejsze fragmenty kleszcza.

Ważne!

Kleszcza usuwamy natychmiast po stwierdzeniu jego obecności w ciele. Ryzyko zachorowania np. na boreliozę rośnie z każdą godziną i jest największe już po 24 godzinach od wkłucia.

Co z pęsetą?

Użycie pęsety kosmetycznej jest polecanym sposobem usunięcia kleszcza. Umożliwia ona pewne chwycenie pasożyta tuż przy skórze. Na pewno jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Powód? Ostre końce pęsety mogą spowodować powstanie rany oraz podrażnić miejsce wkłucia.

Ponadto wiele osób nieprawidłowo usuwa kleszcza przy pomocy pęsety. Najważniejsza zasada brzmi: pasożyta nie wolno wykręcać! Należy go wyjąć jednym, energicznym ruchem ku górze. Problem zaczyna się w momencie, gdy fragmenty kleszcza zostaną w ciele. W takiej sytuacji trzeba się zgłosić do lekarza, który usunie pozostałości krwiopijcy.

Na szczęście pęseta nie jest wcale jedynym sposobem na szybkie i skuteczne usunięcie pasożyta. Znacznie lepiej  sprawdza się tutaj specjalistyczny przyrząd do wyciągania kleszczy Kick The Tick®, który można kupić w aptece.

Jak działa przyrząd do wyciągana kleszczy Kick The Tick®?

Kick The Tick® to bardzo łatwy w obsłudze, a przy tym niezwykle skuteczny przyrząd, który sprawdzi się zarówno do wyciągania dorosłych kleszczy najpopularniejszych w Polsce gatunków (kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy), jak i larw oraz nimf tych pasożytów. Te ostatnie są szczególnie groźne, ponieważ trudno je dostrzec gołym okiem, a tym bardziej usunąć przy pomocy zwykłej pęsety.

Przyrząd Kick The Tick® posiada dwie końcówki. Końcówka A jest przeznaczona do usuwania nimf i larw, natomiast B do wyciągania dorosłych osobników. Różne rozmiary końcówek gwarantują idealne dopasowanie przyrządu do krwiopijcy, tym samym eliminując ryzyko rozerwania pasożyta, co grozi przyspieszoną transmisją drobnoustrojów do krwioobiegu.

Aby usunąć kleszcza przy pomocy przyrządu Kick The Tick® wystarczy wybrać odpowiednią końcówkę, chwycić nieproszonego gościa tuż przy skórze i energicznym ruchem pociągnąć ku górze. Następnie trzeba się jeszcze upewnić, że żadne fragmenty kleszcza nie zostały w ciele oraz przemyć miejsce wkłucia płynem aseptycznym.

Ważne!

Kleszcza usuwamy w gumowych rękawiczkach, by zapobiec zainfekowaniu rany.

Dodatkowo pamiętajmy, że miejsce wkłucia należy bacznie obserwować przez kilka tygodni. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące zmiany, jak najszybciej konsultujemy to z lekarzem rodzinnym. Przykładowo: rozległy rumień może być objawem boreliozy.

Przyrząd do wyciągania kleszczy Kick The Tick® to podstawowy element wyposażenia domowej apteczki i jednorazowa inwestycja w bezpieczeństwo całej rodziny. Można go użyć do usunięcia pasożyta z ciała dziecka czy czworonoga.

Zamroź kleszcza!

Wspomniany przyrząd jest również dostępny w zestawie ze specjalistycznym środkiem zamrażającym pasożyta – Kick The Tick® expert. Dzięki technologii Anti-Parasite Removal Filmpreparat ten tworzy powłokę zapobiegającą rozerwaniu kleszcza oraz chroniącą przed dalszą produkcją śliny i innych płynów ustrojowych – siedliska chorobotwórczych patogenów.

Preparat aplikujemy bezpośrednio na kleszcza (1 dawka dla nimfy lub larwy, 2 dawki dla dorosłego osobnika), a następnie wyciągamy pasożyta przyrządem Kick The Tick®. Podkreślmy, że jest to środek przebadany dermatologicznie i toksykologicznie, niezawierający pestycydów, bezpieczny dla dzieci od 3. roku życia oraz zwierząt domowych.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów