Przyrząd do usuwania kleszczy. Warto go mieć w domowej apteczce!

Kompletując domową apteczkę nigdy nie zapominamy o takich elementach jej wyposażenia, jak woda utleniona, plastry, opaski uciskowe czy środki przeciwbólowe. Jednak biorąc pod uwagę narastające zagrożenie ze strony pajęczaków, warto uzupełnić ją także o przyrząd do usuwania kleszczy. Dlaczego jest to tak ważne? Jaki przyrząd wybrać i czy nie można go zastąpić zwykłą pęsetą? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym poradniku.

Mały, a tak groźny

Eksperci poprzez media od wielu lat zwracają naszą uwagę na to, jak przykre mogą być konsekwencje bliskiego spotkania z kleszczem. Ta kampania jest skierowana przede wszystkim do rodziców i właścicieli zwierząt, którzy powinni pamiętać o drobiazgowym „przeglądzie” skóry po każdym spacerze po lesie czy nawet trawniku. Wbrew obiegowej opinii kleszcze mogą bytować także na terenach zielonych zlokalizowanych w wielkich miastach.

Kleszcze to maleńkie pajęczaki, których w Polsce jest około 19 gatunków. Wkłucie się pasożyta jest bezbolesne i może nastąpić w każdej chwili. Oczywiście nie zawsze kończy się to infekcją – szacuje się, że nosicielami patogenów chorobotwórczych (m.in. boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu) jest około 30-40% kleszczy bytujących w naszym kraju.

Po stwierdzeniu obecności kleszcza w ciele, absolutnie nie można traktować go tłuszczem, ogniem czy próbować „wydłubać” np. igłą. To tylko rozdrażnia pasożyta, która zaczyna produkować coraz więcej śliny zawierającej patogeny. Aby ograniczyć zagrożenie, najpóźniej w ciągu 24 godzin trzeba usunąć kleszcza w całości, do czego właśnie służy specjalny przyrząd.

Pęseta? Słaba alternatywa

Wydaje się, że rolę przyrządu do usuwania kleszczy spokojnie może pełnić zwykłą pęseta kosmetyczna. Choć teoretycznie da się nią wyciągnąć pasożyta, to w rzeczywistości jest to trudne, a wręcz niebezpieczne.

Przyrząd do usuwania kleszczy Kick The Tick: jak to działa?

Kick The Tick to nowa marka na polskim rynku, która dostarcza gotowe rozwiązania do bezpiecznego i pewnego usuwania pasożytów z ciała. Podstawowym produktem, który powinien znaleźć się w każdej domowej czy samochodowej apteczce, jest przyrząd do usuwania kleszczy Kick The Tick.

Dzięki dwóm końcówkom o różnych wielkościach, przyrząd jest bardzo uniwersalny i można przy jego pomocy usunąć zarówno dorosłego kleszcza (końcówka B), jak i larwę lub nimfę (końcówka A). Istotną cechą przyrządu jest to, że umożliwia on pewne uchwycenie pajęczaka tuż przy skórze. Kleszcza należy usunąć szybkim ruchem górze, bez wykręcania go.

Przyrząd do usuwania kleszczy Kick The Tick ma kilka istotnych zalet:

  • Usunięcie kleszcza jest bezbolesne;
  • Dwie końcówki ułatwiają wyciągnięcie pasożyta bez względu na jego wielkość;
  • Procedura jest higieniczna (pamiętajmy o założeniu rękawiczek ochronnych);
  • Pewne uchwycenie kleszcza tuż przy skórze obniża ryzyko uszkodzenia kleszcza podczas zabiegu
  • Przyrząd sprawdza się w usuwaniu kleszcza z ciała dziecka, osoby dorosłej, a nawet domowego zwierzaka;

Przyrząd ten jest niewielki, a jednocześnie poręczny. Nie zajmuje dużo miejsca, dlatego warto go mieć zawsze przy sobie podczas spacerów po lesie, łąkach czy nawet zabaw na przydomowym trawniku.

Warto wiedzieć!

Ten polecany przyrząd do usuwania kleszczy jest również dostępny w zestawie Kick The Tick expert, który dodatkowo zawiera specjalistyczny środek zamrażający pasożyta. Dodatkowo obniża ryzyko rozerwania ciała kleszcza, a także zatrzymuje dalszą produkcję śliny i innych płynów ustrojowych, mogących zawierać patogeny chorobotwórcze.

Po usunięciu kleszcza przyrządem Kick The Tick wystarczy przemyć miejsce wkłucia płynem aseptycznym. Zaleca się również kilkutygodniowe obserwowanie, czy na ciele nie pojawia się rumień – może to być objaw boreliozy, co wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Zakup specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy nie jest więc żadną fanaberią, ale odpowiedzialną inwestycją w bezpieczeństwo całej rodziny. Zagrożenie ze strony kleszczy, a dokładnie przenoszonych przez nie chorób, jest więcej niż realne, dlatego nie można go bagatelizować.

Stosując się do podstawowych zasad ochrony (m.in. zakładanie długich ubrań na spacery po terenach zielonych i lasach) oraz mając pod ręką przyrząd Kick The Tick, można znacząco obniżyć ryzyko poważnych konsekwencji „złapania” kleszcza.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów