Jak usunąć kleszcza u psa? Poradnik dla troskliwych właścicieli

Gdy pies „łapie” kleszcza właściciel często wpada w popłoch. Nie wie, jak pomóc pupilowi, co zwykle kończy się wizytą u weterynarza – nie dość, że kosztowną, to jeszcze w większości przypadków zupełnie niepotrzebną. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, warto wiedzieć, jak usunąć kleszcza u psa w sposób bezpieczny i jednocześnie bezbolesny dla pupila. Wszystko to wyjaśniamy w naszym poradniku.

Choroby odkleszczowe zagrażające Twojemu pupilowi

Kleszcze są tzw. wektorami, czyli nosicielami patogenów wywołujących liczne choroby zarówno ludzi, jak i zwierząt. Lista zagrożeń jest długa, a do tych najczęściej występujących zaliczamy:

  • Babeszjozę – choroba odkleszczowa o ostrym przebiegu, realnie zagrażająca śmiercią zwierzęcia nawet w ciągu kilku dni od infekcji. Typowymi objawami są: wysoka gorączka, senność, wymioty, rude zabarwienie moczu, problemy ze wzrokiem, apatia.
  • Boreliozę – zwaną także chorobą z Lyme. Jest to choroba wielonarządowa, szczególnie niebezpieczna dla psów. Może mieć przebieg przewlekły lub ostry, a diagnostykę utrudnia fakt, że objawy zależą od rodzaju krętka, którego nosicielem był kleszcz. Do typowych objawów boreliozy u zwierząt domowych zaliczamy: zmiany skórne, problemy z poruszaniem się (choroba atakuje stawy), brak apetytu i ogólną apatię. Bardzo często obserwuje się utrudnione oddawanie moczu (spowodowane dysfunkcją nerek). Uwaga! Nieleczona borelioza jest chorobą śmiertelną!
  • Erlichioza – bardzo groźna i często występująca choroba odkleszczowa, która ma ostry przebieg trwający nawet do 3 tygodni. Objawia się apatią, gorączką, brakiem apetytu, krwawieniem z nosa, powiększonymi węzłami chłonnymi oraz wymiotami. Pies zaczyna również szybko tracić na wadze i nie przejawia ochoty do żadnej aktywności.
  • Anaplazmoza – z tą chorobą jest spory problem, ponieważ zwykle u psów przebiega ona bezobjawowo. Nie jest śmiertelna, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. U niektórych czworonogów obserwowane jest ogólne osłabienie, brak apetytu, powiększenie śledziony i węzłów chłonnych.

Pies może zdradzać obecność kleszcza w jego ciele również wtedy, gdy pasożyt nie był nosicielem patogenów chorobotwórczych. Objawy są bardzo podobne do tych, jakie towarzyszą czworonogom zainfekowanym przez pchły czy inne robaki. Pojawia się apatia, pies odmawia przyjmowania pokarmów, unika kontaktu z człowiekiem, intensywnie wydrapuje a nawet gryzie miejsce wczepienia kleszcza, w efekcie czego pojawiają się brzydkie zmiany skórne.

Co robić?

Zdecydowanie najlepsza jest profilaktyka. Każdy właściciel powinien skrupulatnie dopełniać obowiązku każdorazowego obejrzenia skóry psa po spacerze. Nie ma tutaj znaczenia, że pupil pobiegał tylko po okolicznej łące czy przydomowym ogródku. Wbrew obiegowej opinii kleszcza można „złapać” nie tylko w lesie.

Oglądając psią skórę szczególną uwagę zwracamy na nagie (pozbawione sierści) fragmenty ciała, czyli:wewnętrzne strony uszu, okolice odbytu i genitaliów, pysk, nos. W przeglądzie sierści można sobie pomóc grzebieniem, po kolei odsłaniając skórę na kolejnych częściach ciała pupila. Owszem, jest to czasochłonne i żmudne zajęcie, ale nikt nie powiedział, że posiadanie psa to same przyjemności.

Kleszcz znaleziony: co teraz?

W momencie odkrycia obecności kleszcza w skórze psa, należy działać natychmiast. Pamiętajmy o zasadzie 24 godzin. Przyjmuje się, że po upływie doby od wczepienia pasożyta, drastycznie wzrasta ryzyko zainfekowania organizmu chorobą odkleszczową. Wcale nie trzeba natomiast od razu biec do weterynarza.

Z usunięciem kleszcza z psiej skóry poradzi sobie każdy właściciel, o ile ma do dyspozycji odpowiednie przyrządy. Konkretnie Kick The Tick. Jest to specjalny przyrząd wyposażony w dwie końcówki (mniejsza do wyciągania nimfy/larwy, większa do dorosłego kleszcza), który pozwala łatwo wyjąć pasożyta bez ryzyka, że jakaś jego część zostanie w ciele psa. Pod tym względem Kick The Tick jest znacznie lepszym wyborem niż chociażby pęseta.

Uwaga!

Kleszcza nie wolno smarować tłuszczem czy traktować wysoką temperaturą. Takie działanie drażni pasożyta i powoduje, że zaczyna on wydzielać coraz więcej śliny będącej nośnikiem neurotoksyn oraz zarazków.

Jeśli pies jest bardzo wrażliwy i ruchliwy, warto zaopatrzyć się w zestaw Kick The Tick expert, w którego skład wchodzi także środek zamrażający. Jego użycie powoduje również zmniejszenie ryzyka rozerwania pasożyta. Prawidłowa procedura usunięcia kleszcza u psa przebiega następująco:

  1. Zakładamy rękawiczki ochronne, odsłaniamy sierść w miejscu wczepienia i aplikujemy środek zamrażający z zestawu Kick The Tick expert.
  2. Natychmiast po użyciu środka sięgamy po przyrząd do usuwania kleszczy, chwytamy odpowiednią końcówką pasożyta tuż przy skórze psa i energicznym ruchem ku górze wyciągamy pajęczaka.
  3. Miejsce wczepienia przemywamy preparatem aseptycznym.

Przez kilka kolejnych tygodni należy również obserwować psa, który może zdradzać objawy choroby odkleszczowej (usunięcie pasożyta nie daje 100% pewności, że pies nie zachoruje).

Zestaw Kick The Tick expert powinien być podstawowym wyposażeniem każdego właściciela psa. Zwłaszcza, że jest to produkt uniwersalny, który wykorzystamy także do usunięcia kleszcza z ciała człowieka.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów