Jak chronić się przed kleszczami? 6 złotych zasad

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla człowieka i zwierząt domowych. Wszystko przez to, że około 40% kleszczy bytujących w Polsce jest nosicielami patogenów wywołujących takie choroby, jak borelioza (choroba z Lyme), babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.  Pasożyta można „złapać” praktycznie wszędzie, stąd tak istotne jest, by wiedzieć, jak chronić się przed kleszczami. Skuteczna profilaktyka sprowadza się do przestrzegania 6 najważniejszych zasad.

Zasada 1: stosuj repelenty ochronne

Repelenty to najlepszy sposób na to, aby zminimalizować ryzyko wczepienia się kleszcza. Zadaniem takiego preparatu jest odstraszenie pasożyta, jednak poszczególne środki robią to w różny sposób. Zdecydowanie najczęściej można się natknąć na repelenty zawierające DEET. Choć jest to wyjątkowo skuteczna substancja, to nie zapominajmy o jej toksyczności – zarówno dla środowiska naturalnego, jak i człowieka.

Repelentów z DEET nie można więc stosować u niemowląt, kobiet w ciąży, nie powinny być one również aplikowane na skórę dzieci do 12. roku życia. Znakomitą, nie mniej skuteczną alternatywą dla preparatów z DEET, jest Kick The Tick Max Repelent Plus.

To środek o przyjaznym profilu toksykologicznym, odstraszający owady i zakłócający działanie ich receptorów czuciowych. Zapewnia ochronę przed kleszczami na 2 godziny oraz przed komarami i meszkami na 4 godziny. Można go stosować u dzieci już od 3. roku życia.

Kick The Tick Max Repelent Plus to wyrób medyczny rekomendowany przez Fundację na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych. Produkt jest dostępny w aptekach oraz online, zarówno w wersji dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zasada 2: odpowiedni ubiór

Zwłaszcza podczas spacerów w wysokiej trawie. Kleszcze bytują na wysokości do 1,5 metra, dlatego najchętniej wczepiają się w skórę na nogach żywiciela. Aby zminimalizować ryzyko takiego kontaktu, warto zakładać długie spodnie, a nogawki włożyć w skarpetki lub – to najlepsze rozwiązanie – w wysokie buty (opcjonalnie kalosze).

Zasada 3: na spacery zakładaj ubrania w jasnych kolorach

Wbrew różnym teoriom na ten temat, celem nie jest odstraszenie kleszczy (te pajęczaki są ślepe i nie odróżniają barw). Jasne ubrania służą temu, aby łatwiej można było dostrzec pasożyta np. na koszulce czy spodniach. Jest to sygnał do szybkiego oddalenie się od miejsca bytowania kleszczy, a po powrocie do domu dokładnego obejrzenia ciała w poszukiwaniu wczepionego pasożyta.

Zasada 4: świadomie wybieraj miejsca i pory spacerów

Kleszcze najchętniej bytują w wysokiej trawie, zagajnikach, na leśnych polanach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Spore ryzyko „złapania” pajęczaka jest też na niekoszonych łąkach oraz wzdłuż leśnych ścieżek.

Warto przy tym wiedzieć, że kleszcze są najaktywniejsze wcześnie rano i późnym popołudniem. Planując spacer po lesie dobrze więc będzie wybrać się tam w godzinach południowych.

Zasada 5: dokładnie obejrzyj ciało po spacerze

Niezależnie od stosowania repelentów i noszenia długich ubrań, po każdym spacerze w miejscach bytowania kleszczy (ale też po zabawie na przydomowym trawniku) należy skrupulatnie sprawdzić skórę swoją i dziecka. Szukamy charakterystycznego, czarnego punkciku. Kleszcz w pierwszych godzinach od kontaktu jest płytko wczepiony w ciało żywiciela.

Po zlokalizowaniu kleszcza trzeba się go jak najszybciej pozbyć. I tutaj uwaga! Nie wolno tego robić popularnymi, „domowymi metodami”. Nie nacieramy kleszcza masłem, nie przypalamy go zapalniczką, nie wydłubujemy rozgrzanym pręcikiem. To tylko niepotrzebnie drażni pasożyta, przez co zaczyna on wydzielać więcej śliny – źródła wirusów, zarazków i neurotoksyn. Również użycie pęsety kosmetycznej nie jest najszczęśliwszym pomysłem, ponieważ rodzi poważne ryzyko rozerwania kleszcza (a w ciele nie powinien zostać nawet najmniejszy fragment pasożyta).

Kleszcza należy wyjąć z ciała przy pomocy przyrządu Kick The Tick. Jest on wyposażony w dwie specjalne końcówki (do nimf/larw oraz dorosłych osobników), które umożliwiają pewne chwycenie pasożyta tuż przy skórze. Wystarczy wykonać energiczny ruch w górę, by pozbyć się nieproszonego gościa w całości. Przyrząd jest dostępny również w zestawie Kick The Tick expert, zawierającym dodatkowo środek zamrażający (eliminuje ryzyko rozerwania kleszcza, łagodzi podrażnienie, znieczula miejsce wczepienia).

Rada

Kleszcza należy usunąć w ciągu najpóźniej 24 godzin od kontaktu. Później ryzyko infekcji znacząco wzrasta.

Zasada 6: sprawdź sierść psa

Psy również są zagrożone bardzo groźnymi chorobami odkleszczowymi, w tym babeszjozą i boreliozą, które mogą nawet doprowadzić do śmierci czworonoga. Każdy właściciel powinien więc dokładnie obejrzeć skórę i sierść pupila po spacerze. Jest to o tyle ważne, że kleszcz może przenieść się na innego żywiciela – np. z psa na człowieka.

W przypadku wykrycia kleszcza, sięgamy po przyrząd Kick The Tick i jak najszybciej usuwamy pasożyta, tym samym znacząco minimalizując ryzyko wystąpienia choroby u psa.

Wiesz już, jak chronić się przed kleszczami. Pora teraz zastosować tę wiedzę w praktyce. Zacznij od uzupełnienia domowej apteczki o specjalistyczne produkty z linii Kick The Tick, które są niezbędne w profilaktyce chorób odkleszczowych.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów