Co zrobić, kiedy „ugryzie” kleszcz?

Ugryzienie, a precyzyjniej mówiąc, ukłucie kleszcza jest bezbolesne, dlatego trudno jest się od razu zorientować, że mamy w skórze nieproszonego lokatora. Wybierając się na spacer po lesie czy innych naturalnych terenach bytowania kleszczy (np. okolice zbiorników wodnych), warto więc zakładać długą odzież oraz profilaktycznie, co około pół godziny, robić przegląd skóry. Po powrocie do domu bardzo dokładnie sprawdzamy ciało pod kątem ewentualnej obecności pasożyta, szczególną uwagę zwracając na zgięcia łokciowe i kolanowe oraz okolice za uszami. Gdy stwierdzimy, że mieliśmy pecha i przynieśliśmy ze sobą pajęczaka, należy od razu działać. W naszym poradniku krok po kroku podpowiadamy, co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz.

Najważniejsza zasada

Brzmi ona: nie czekamy, aż kleszcz „sam wyjdzie”, bo tego na pewno nie zrobi. Bagatelizowanie zagrożenia jest proszeniem się o kłopoty. Nie zapominajmy, że w niektórych rejonach Polski nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów chorobotwórczych, w tym bakterii boreliozy, czyli nieuleczalnej choroby mogącej mieć bardzo ciężki przebieg.

Badania wykazały również, że transmisja patogenów nasila się po około 24 godzinach od wczepienia. Oznacza to, że nawet jeśli kleszcz był nosicielem groźnej choroby, to usuwając go z ciała natychmiast po ugryzieniu mamy dużą szansę na uniknięcie problemów.

Poza tym jest jeszcze jeden powód, dla którego należy jak najszybciej usunąć kleszcza z ciała. Chodzi o to, że pasożyt z każdą godziną coraz mocniej wczepia się w swojego nosiciela, zatapiając aparat gębowy w kolejnych warstwach skóry. Pozbycie się go od razu po ugryzieniu lub w krótkim czasie od kontaktu, znacząco ułatwi usunięcie pajęczaka i zminimalizuje ryzyko rozerwania jego korpusu.

Kleszcz w ciele: co robić?

Przede wszystkim nie panikujemy i nie wsiadamy w samochód, by pojechać na SOR do szpitala. Dopóki istnieje możliwość samodzielnego usunięcia kleszcza, należy podjąć taką próbę. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim sprzętem.

Odpowiednim, czyli jakim? Zacznijmy może od wymienienia przedmiotów, którymi absolutnie nie powinno się usuwać kleszcza. Na szczycie listy znajduje się pęseta kosmetyczna. Dla wielu osób może to być zaskoczenie, jednak zwracamy uwagę na fakt, iż końcówki pęsety są bardzo ostre, co może spowodować nie tylko uszkodzenie ciała, ale przede wszystkim rozerwanie kleszcza – a to byłby już spory kłopot.

Kolejnym przedmiotem, którego nigdy nie używamy do usuwania kleszcza, jest drucik. Wiele osób niestety nadal hołduje metodzie polegającej na „wydłubywaniu kleszcza” spod skóry. Jest to fatalny pomysł, który nie dość, że sprawia ból, to jeszcze drażni pasożyta, który w reakcji obronnej zaczyna wydzielać jeszcze więcej płynów ustrojowych zawierających chorobotwórcze patogeny.

Uwaga!

Z tego samego powodu nigdy nie stosujemy tzw. domowych metod usuwania kleszczy, jak przypalanie czy smarowanie pasożyta olejem. Są one nieskuteczne, a przy tym bardzo ryzykowne.

Czym zatem usunąć kleszcza z ciała?

Zdecydowanie najlepszym przyborem do tego jest Kick The Tick. Przyrząd ten posiada dwie końcówki, wielkością dopasowane do rozmiaru kleszcza (jedna końcówka na dorosłego osobnika, druga na nimfę). Umożliwiają one bardzo dokładne, stabilne uchwycenie kleszcza przy samej skórze. Wówczas usunięcie pasożyta będzie już banalnie proste i nie nastręczy żadnych problemów nawet osobie, która nigdy wcześniej tego nie robiła.

Warto wiedzieć

Przyrząd Kick The Tick będzie bardzo pomocny zarówno w przypadku chęci usunięcia kleszcza z ciała dziecka, jak również osoby dorosłej czy nawet zwierzaka domowego.

Przyrząd można kupić również w zestawie o nazwie Kick The Tick expert, w którym dodatkowo znajdziemy specjalny środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film. Jego zastosowanie znacząco minimalizuje ryzyko rozerwania kleszcza podczas wyciągania, jak również chroni przed transmisją płynów ustrojowych pasożyta do układu krwionośnego. Taki zestaw powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce.

Dokładną instrukcję na temat tego, jak usunąć kleszcza z ciała przy pomocy zestawu Kick The Tick expert, znajdziesz w osobnym poradniku na naszej stronie.

Na co zwracać uwagę po usunięciu kleszcza?

Miejsce po usunięciu pasożyta należy obserwować przez kilka tygodni. Często, krótko po zabiegu, wystąpić może miejscowe zaczerwienienie. Nie wpadajcie od razu w panikę. Może być to reakcja na alergiczna na substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi znajdujące się ślinie kleszcza. Charakterystyczny dla zakażenia boreliozą rumień wędrujący ma specyficzny wygląd i pojawia się na ogół dopiero po ok 7-10 dniach po usunięciu kleszcza. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ jest to typowy objaw boreliozy. Podobnie postępujemy w przypadku zauważenia innych niepokojących symptomów, jak podwyższona temperatura, nerwowość, bezsenność, bóle mięśni itp.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów