Pęseta do kleszczy: czy to dobry sposób na pozbycie się pasożyta?

W Polsce rokrocznie mamy do czynienia z wysypem kleszczy. Okres ich wzmożonej aktywności rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do późnej jesieni. Tak zwane „złapanie kleszcza” stanowi realne zagrożenie dla każdej osoby, która spaceruje w miejscach bytowania tych pasożytów: w lasach, na łąkach, trawnikach, w zagajnikach oraz w okolicach zbiorników wodnych. W momencie odkrycia nieproszonego gościa, należy go jak najszybciej usunąć. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest użycie specjalnej pęsety do kleszczy.

Nie zwlekać z reakcją

Wkłucie kleszcza jest niestety niewyczuwalne. Pechowiec nie zorientuje się więc, że właśnie w jego ciało wczepił się maleńki krwiopijca. Skutki takiej „zażyłości” mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Szacuje się, że nawet 60% kleszczy bytujących w Polsce, jest nosicielami patogenów groźnych chorób, w tym: babeszjozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmowy i boreliozy. Najczęstszą chorobą odkleszczową występującą na półkuli północnej jest borelioza z Lyme, na którą każdego roku zapada około 100 tysięcy Europejczyków. Tylko w 2016 roku w Polsce odnotowano ponad 21 tysięcy takich przypadków. Problem jest zatem realny i nie wolno go bagatelizować.

Aby znacząco zminimalizować ryzyko zachorowania należy w pierwszej kolejności zabezpieczać się przed kleszczami przy pomocy specjalistycznych środków ochronnych. Gdy jednak dojdzie już do kontaktu z pasożytem, trzeba jak najszybciej usunąć go z ciała.

Warto wiedzieć, że chorobotwórcze patogeny przenoszone przez kleszcze, trafiają do ludzkiego i zwierzęcego krwioobiegu już po kilku godzinach od zainfekowania. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 24 godzinach od wkłucia. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie najszybciej stwierdzić obecność kleszcza w ciele i natychmiast go usunąć.

Jak NIE usuwać kleszcza?

Nawet w XXI wieku wciąż wiele osób wierzy w archaiczne metody pozbywania się kleszczy z ciała. Świetnym przykładem jest tutaj używanie masła, co rzekomo ma „natłuścić” pasożyta i ułatwić jego wyciągnięcie. To wyłącznie mit i ta metoda nie przynosi spodziewanych efektów.

Kleszcza NIE WOLNO:

  • Wyciągać gołymi palcami,
  • Wyciskać;
  • Smarować masłem, olejem, alkoholem, benzyną czy innymi środkami dezynfekującymi;
  • Zgniatać w ciele;
  • Przypalać i wydłubywać rozgrzanym drutem;

Każda z tych „metod” jest nie tylko nieskuteczna, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową. Dlaczego? Ponieważ „maltretowany” pasożyt w akcie obronnym zaczyna produkować znacznie więcej śliny, uwalniając ją do rany, skąd patogeny trafiają prosto do krwioobiegu. Ponadto nieprawidłowe wyjęcie kleszcza grozi tym, że fragmenty pasożyta zostaną w ciele. Ich usunięciem będzie się musiał zająć lekarz.

Uwaga!

Wbrew mitowi, usunięcie samej główki kleszcza nie rozwiązuje problemu. Źródłem patogenów chorobotwórczych jest całe ciało pasożyta. Dlatego trzeba się pozbyć nawet najdrobniejszych fragmentów kleszcza.

Tradycyjny sposób: pęseta na kleszcza

Jedną z metod usuwania kleszcza z ciała jest użycie pęsety kosmetycznej. Rzeczywiście, przy odrobinie wprawy można przy jej pomocy pozbyć się całego pasożyta, jednak wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do rozerwania kleszcza. Efekt? Fragmenty krwiopijcy zostaną w skórze, co znacząco podnosi ryzyko przeniesienia patogenów do krwioobiegu.

Ponadto usuwanie kleszcza zwykłą pęsetą może być bolesne, zwłaszcza dla dziecka czy domowego zwierzaka. Ostry przedmiot rani skórę, nierzadko dochodzi wtedy do skaleczenia. Właśnie dlatego rozsądniej jest uzupełnić domową apteczkę o specjalistyczny przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick®.

Kick The Tick® to przyrząd wyposażony w dwie zróżnicowane końcówki, które są dopasowane do rozmiaru pasożyta. W przypadku konieczności usunięcia larwy czy nimfy, zakładamy końcówkę A. Aby pozbyć się dorosłego osobnika potrzebna będzie końcówka B. Cała procedura jest dziecinnie prosta. Przyrząd pewnie chwyta kleszcza przy samej skórze. Wówczas wystarczy już tylko wykonać zdecydowany ruch ku górze, by pozbyć się groźnego krwiopijcy w całości.

Przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick® jest bardzo wygodny w obsłudze. Można go stosować u dzieci i zwierząt domowych. W odróżnieniu od zwykłej pęsety o wiele lepiej radzi sobie z usuwaniem nimf i larw.

Jeszcze łatwiejsze, a co najważniejsze bezpieczniejsze jest pozbycie się kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick® expert. W jego skład wchodzi wspomniany już przyrząd oraz specjalistyczny preparat w formie sprayu, który zamraża kleszcza, tym samym zmniejszając ryzyko rozerwania pasożyta i uwalniania przez niego płynów zawierających groźne drobnoustroje. Środek nie zawiera pestycydów, może być bezpiecznie stosowany u dzieci od 3. roku życia oraz u zwierząt domowych.

Po wyjęciu kleszcza (zawsze robimy to w gumowych rękawiczkach!) miejsce wkłucia należy przemyć płynem aseptycznym, a następnie przez kilka tygodni obserwować. Jeśli pojawi się rumień, może to świadczyć o boreliozie. Każdą niepokojącą zmianę w miejscu wkłucia należy pilnie skonsultować z lekarzem.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Jak pozbyć się kleszcza? Skorzystaj z naszych wskazówek

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

czytaj więcej
Więcej artykułów