Jak usunąć kleszcza u kota?

Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ich czworonogów są kleszcze, a dokładniej przenoszone przez nie choroby. Często natomiast zapominamy, że te maleńkie pajęczaki mogą być bardzo groźne również dla kotów wychodzących, mających dostęp do przydomowego ogródka czy wyprowadzanych na spacer. Mruczek może „złapać” kleszcza przechadzając się po trawniku czy odpoczywając w zaroślach. Potencjalnie jest to dla niego bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Przygotowaliśmy zestaw najlepszych wskazówek dla troskliwych właścicieli.

Choroby odkleszczowe u kotów

Kleszcze mogą przenosić patogeny wielu chorób, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu, a nawet życiu naszych mruczków. Zacznijmy od babeszjozy. Co prawda nie ma twardych dowodów potwierdzających liczne przypadki zakażenia tą chorobą u kotów europejskich, ale z takimi sytuacjami weterynarze zetknęli się w południowej Afryce. Lepiej więc dmuchać na zimne.

Do typowych objawów babeszjozy u kotów zaliczamy:

  • senność,
  • ogólne osłabienie,
  • biegunkę,
  • brak apetytu,
  • gorączkę,
  • żółtaczkę.

Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze na koty jest anaplazmoza, na którą mogą zachorować również ludzie. Mruczki zakażone anaplazmozą są senne, odmawiają jedzenia, mają podwyższoną temperaturę i powiększone węzły chłonne. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku przez około 4 tygodnie, a więc jest dość uciążliwe dla kota.

Borelioza, czyli najbardziej znana choroba przenoszona przez kleszcze, także może występować u kotów, choć takie przypadki nadal nie są dostatecznie rozpoznane. Nie wiemy zatem, jak duże jest ryzyko zakażenia boreliozą po kontakcie mruczka z kleszczem będącym nosicielem krętków Borrelia burgdorfei.

Jedną z najniebezpieczniejszych chorób, jaką może zarazić się kot po kontakcie z kleszczem, jest zakaźna anemia kotów (FIA). Choroba rozwija się przez wiele dni, a nawet po wyleczeniu kot pozostaje nosicielem wywołującego ją patogenu (czyli może zarażać inne osobniki). Zakaźna anemia kotów bardzo często niestety kończy się śmiercią zwierzęcia, natomiast samo leczenie jest długotrwałe i dokuczliwe. Co ważne, jednokrotne przejście zakażenia nie daje odporności na całe życie – prawdopodobny jest nawrót choroby.

To warto wiedzieć

Aż 25% kotów ze zdiagnozowaną FIA umiera.

Do objawów zakaźnej anemii kotów zaliczamy przede wszystkim:

  • anemię,
  • powiększoną wątrobę,
  • powiększone węzły chłonne,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • przyspieszony oddech,
  • brak sił,
  • apatię,
  • spadek masy ciała,
  • stany depresyjne,
  • powiększenie śledzony,
  • żółtaczkę.

Ciekawostka

W przeciwieństwie do psów koty nie chorują na takie choroby przenoszone przez kleszcze, jak odkleszczowe zapalenie mózgu oraz choroba skokowa owiec.

Obowiązkowy przegląd kociej skóry

Od razu zaznaczmy, że kot może „złapać” kleszcza nie tylko podczas pobytu na dworze. Zagrożenie istnieje również w przypadku mruczków niewychodzących. Kleszcze dość często są przenoszone przez ludzi na odzieży czy obuwiu. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że kot będzie mieć kontakt z pasożytem, choć ani na chwilę nie wyściubił nosa poza drzwi domu lub mieszkania.

Nie ma lepszego sposobu na uchronienie mruczka przed ryzykiem zakażenia się chorobą odkleszczową, niż stosowanie się do podstawowych zasad profilaktyki. Oto te najważniejsze:

  • W miarę możliwości należy uniemożliwić kotu swobodne wychodzenie z domu (chroni go to także przed wypadkami i innymi kocimi chorobami);
  • Jeśli kot jest wyprowadzany na dwór na smyczy, to unikamy spacerów po lesie, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w wysokiej trawie/zaroślach – są to naturalne miejsca bytowania kleszczy;
  • Po każdym pobycie kota poza domem należy dokładnie przejrzeć jego skórę w poszukiwaniu kleszczy – szczególnie skrupulatnie badamy skórę za uszami, na pyszczku, łapkach oraz w okolicy odbytu;
  • W przypadku kotów niewychodzących taki profilaktyczny przegląd należy wykonywać co kilka dni, zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni, kiedy to notuje się największą aktywność kleszczy;

Zagrożenie zlokalizowane: jak usunąć kleszcza u kota?

Bardzo ważne jest to, aby pozbyć się pasożyta od razu – pamiętajmy, że największa transmisja patogenów następuje po 24 godzinach od wczepienia się kleszcza w ciało zwierzęcia. Na szczęście całą „operację” można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy weterynarza.

Ułatwi to specjalny przyrząd do usuwania kleszczy Kick The Tick, który został wyposażony w dwie końcówki dopasowane do rozmiaru kleszcza (mniejsza do wyciągania nimfy/larwy, większa do wyciągania dorosłego osobnika).

Przyrząd Kick The Tick umożliwia precyzyjne uchwycenie pajęczaka tuż przy skórze kota. Warto od razu zaopatrzyć się w zestaw Kick The Tick expert, w skład którego wchodzi środek zamrażający – minimalizuje on ryzyko rozerwania kleszcza podczas wyciągania (stosujemy jedno- lub dwukrotną aplikację – środek jest całkowicie bezpieczny dla kota).

Po zamrożeniu pajęczaka wystarczy już tylko uchwycić kleszcza przyrządem Kick The Tick i energicznym ruchem ku górze (bez wykręcania) usunąć go z ciała mruczka. Następnie przez kilka tygodni obserwujemy pupila – jeśli wystąpią u niego opisane wcześniej objawy, to pilnie zgłaszamy się do weterynarza.

Na koniec zachęcamy jeszcze do lektury innego artykułu na naszej stronie internetowej, w którym wyjaśniamy, jak usunąć kleszcza u psa.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów