Czym odstraszyć kleszcze?

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2020 roku w Polsce stwierdzono ponad 7,2 tysiąca przypadków boreliozy. To znacznie mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku, ale nie jest to niestety efekt spadku populacji kleszczy (głównych wektorów choroby), a pandemii, która zmusiła nas do rzadszego wychodzenia z domu. Borelioza i inne choroby odkleszczowe wciąż stanowią poważne zagrożenie, któremu trzeba przeciwdziałać. Na szczęście mamy do dyspozycji skuteczne i powszechnie dostępne środki ochrony. Czym odstraszyć kleszcze? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Czy można w ogóle odstraszyć kleszcze?

Wiele osób ma co do tego wątpliwości, które nie są do końca nieuzasadnione. Kleszcze to bardzo małe pajęczaki, trudno dostrzegalne gołym okiem. Wgryzienie się kleszcza w ciało człowieka jest praktycznie niewyczuwalne, dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze w okolicach naturalnych siedlisk kleszczy (lasy, tereny zielone blisko zbiorników wodnych, łąki) dokładnie obejrzeć odkryte fragmenty ciała – zwłaszcza zgięcia kolanowe i łokciowe, obszar za uszami, szyję.

Zagrożenie ze strony kleszczy, a precyzyjniej przenoszonych przez nie chorób jest bardzo wysokie w całej Europie. Przykładowo: w Polsce nawet 30-40% pajęczaków może być nosicielami patogenów chorobotwórczych, w tym bakterii boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy babeszjozy (groźnej dla zwierząt domowych). Stąd priorytetem było opracowanie skutecznych środków odstraszających kleszcze, które zaliczamy do grupy repelentów.

Repelenty są kojarzone głównie przez pryzmat środków odstraszających komary, jednak znajdują one zastosowanie także w profilaktyce chorób odkleszczowych. Nie ma lepszej metody minimalizowania ryzyka bliskiego spotkania z pajęczakiem, niż właśnie stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Alternatywą dla nich jest tylko unikanie lasów i terenów zielonych, co większości z nas trudno byłoby sobie na dłuższą metę wyobrazić.

Jaki repelent przeciwko kleszczom wybrać?

Na polskim rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór preparatów odstraszających kleszcze, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Czym się zatem kierować? Najlepiej ich składem, bezpieczeństwem stosowania i rekomendacjami ekspertów. Godnym uwagi preparatem jest oparty na trójskładnikowej formule spray Kick The Tick Max Repelent Plus.

Preparat ten bazuje na trójskładowej formule odstraszającej owady i pajęczaki. Połączenie ikarydyny, citrodiolu oraz butyloacetyloaminopropionianu etylu zakłóca receptory czuciowe kleszczy, ale też meszek czy komarów, dzięki czemu – pisząc obrazowo – człowiek staje się dla nich niewidoczny.

To warto wiedzieć

Preparat Kick The Tick Max Repelent Plus nie zawiera toksycznego DEET. Może więc być bezpiecznie stosowany przez dzieci już od 3. roku życia.

Więcej o tym, jak działa spray na kleszcze Kick The Tick Max Repelent Plus przeczytasz w osobnym artykule.

Samo odstraszanie kleszczy może nie wystarczyć

Nawet najlepszy dostępny na rynku preparat na kleszcze nie daje 100% gwarancji, że nie złapiemy pajęczaka i tym samym nie znajdziemy się w grupie ryzyka zachorowania na boreliozę czy inną poważną chorobę odkleszczową. Takie środki działają przez ograniczony czas (Kick The Tick max Repelent Plus zapewnia ochronę do 2 godzin, natomiast przed meszkami i komarami do 4 godzin), a przy tym może się zdarzyć, że np. kleszcz wczepi się w ubranie, z którego łatwo przedostanie się na skórę nosiciela.

Właśnie dlatego drugim filarem profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze jest wyrobienie w sobie nawyku sprawdzania skóry po każdym dłuższym spacerze po terenach, na których bytują te pajęczaki. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, o których bezpieczeństwo muszą zadbać rodzice. Z kolei osoby posiadające psa czy kota wychodzącego powinny regularnie dokonywać przeglądu skóry pupila – także przecież narażonego na kontakt z kleszczem i zachorowanie np. na wspomnianą babeszjozę.

Powstaje jednak pytanie: co zrobić, gdy już znajdziemy tego kleszcza w ciele swoim, dziecka lub zwierzaka? Jak się go pozbyć? Czy użyć do tego tzw. pęsety do kleszczy, czyli zwykłej pęsety kosmetycznej? Mamy lepszy sposób.

Mając świadomość zagrożenia ze strony kleszczy warto wyposażyć domową apteczkę w specjalny zestaw do wyciągania kleszczy Kick The Tick expert. Składają się na niego przyrząd Kick The Tick z dwiema końcówkami (przystosowane do usuwania dorosłego osobnika i nimfy) oraz środek zamrażający z technologią Anti-Parasite Removal Film.

Do czego służy ten środek? Jego zadaniem jest zatrzymanie funkcji fizjologicznych kleszcza, co znacząco ogranicza ryzyko rozerwania pajęczaka podczas usuwania go z ciała. Pamiętajmy, że kleszcza trzeba się pozbyć w całości.

Usuwanie kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick expert jest bardzo łatwe, a co najważniejsze skuteczne. Warto mieć go nie tylko w domowej apteczce, ale także zabrać ze sobą na wakacje czy weekendowy wyjazd z rodziną.

Czytaj inne artykuły

Siedliska kleszczy. Czy na pewno wiesz, gdzie czai się zagrożenie?

Polska ma jedną z największych populacji kleszczy na kontynencie, dlatego to właśnie w naszym kraju szczególną uwagę zwraca się na problem chorób odkleszczowych.

czytaj więcej

Kleszcze u dzieci – najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać rodzice

Kleszcze przenoszą również wiele innych patogenów chorobotwórczych, stąd tak ważne jest, aby chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych.

czytaj więcej

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

czytaj więcej
Więcej artykułów