KICK THE TICK

Artykuły

Zdjęcie przedstawiające kleszcza

Co robić gdy złapiemy kleszcza?

Wkłucie kleszcza, w przeciwieństwie np. do ukłucia komara nie jest odczuwane i najczęściej odkrywa się przyczepionego pasożyta przypadkowo lub podczas oględzin ciała po powrocie ze spaceru.

Kleszcze można przynieść do domu na ubraniu, butach, a także razem z pamiątkami z wycieczki np. z bukietem liści, trawy i zebranych kwiatów.

W celu ograniczenia ryzyka transmisji zarazków przyczepione do skóry kleszcze należy usuwać tak szybko jak to jest możliwe i dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt. Szacuje się, że ryzyko zakażenia jest najmniejsze w ciągu pierwszych 6 godzin od ukłucia kleszcza.

Dojazd na pogotowie i oczekiwanie na przyjęcie trwa często kilka godzin, stąd alternatywą wartą rozważenia jest samodzielne usunięcie pasożyta. Zanim się do tego zabierzemy należy poznać kilka istotnych faktów.

Należy ograniczyć do minimum kontakt z płynem ustrojowym pasożyta i wszystkie czynności związane z usuwaniem kleszcza należy wykonywać w gumowych rękawiczkach.

Nigdy nie należy smarować kleszcza takimi środkami jak benzyna, nafta, wazelina, olejek miętowy czy lakier do paznokci, gdyż kleszcz dusząc się wprowadza patogeny w skórę wraz z wymiocinami.

Do wykonania zabiegu warto użyć zestawu do bezpiecznego usuwania kleszczy – KICK THE TICK® expert, który zawiera spray zamrażający i zatrzymujący funkcje metaboliczne kleszcza. Dodatkowo, dzięki powłoce jaka tworzy się na ciele pasożyta, zmniejszymy ryzyko rozerwania jego ciała podczas zabiegu.

Zestaw KICK THE TICK® expert możesz kupić w aptece lub tutaj.

Miejsce po usuniętym kleszczu oraz przyrząd który go usuwamy powinno być następnie zdezynfekowane.

Pamiętajmy, by nawet przez kilka tygodni po zabiegu obserwować miejsce gdzie przyczepiony był kleszcz.

Na temat chorób przenoszonych przez kleszcze możesz przeczytać tutaj.

Powrót