KICK THE TICK

Artykuły

borelioza grafika do posta

Borelioza – objawy i przebieg choroby

Borelioza to najczęściej występująca na półkuli północnej choroba przenoszona przez kleszcze.

Nazywana jest inaczej krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme (Lyme disease). Jest to choroba wielonarządowa przenoszona na ludzi i zwierzęta przez kleszcze z gatunku Ixodes. Czynnikiem wywołującym chorobę jest bakteria Borrelia burgorferi .

W przebiegu zakażenia można wyróżnić charakterystyczne etapy, w pierwszym z nich mniej więcej po ok. 3 tygodniach od przeniknięcia bakterii do organizmu w ok 70% przypadkach pojawia się zmiana skórna mająca postać czerwonej plamy o średnicy ok 5 cm. Może jej towarzyszyć świąd i pieczenie skóry, jak również pogorszenie samopoczucia i objawy przypominające grypę (ból gardła, stawów, podwyższona temperatura).

Zakażenie może objawić się również w postaci guzka wypełnionego płynem, który najczęściej pojawia się na płatku usznym lub brodawce sutka i jest potwierdzane badaniem histopatologicznym.

W sytuacji gdy nie zostanie podjęte leczenie w postaci antybiotykoterapii (najczęściej doksycykliną, amoksycyliną lub penicyliną przez 10 -21 dni) pojawiają się wtórne objawy boreliozy takie jak zapalenie stawów czy zaburzenia neurologiczne.

Około roku od ukłucia kleszcza nieleczona borelioza przechodzi w stadium przewlekłe i może objawiać się sztywnością stawów, tikami nerwowymi, zaburzeniami mowy i orientacji przestrzennej.

Zdiagnozowanie boreliozy ze względu na zróżnicowane objawy jest bardzo trudne. Podstawowe metody to badania laboratoryjne bezpośrednie (w kierunku wykrycia DNA oraz bakteryjnych antygentów) oraz pośrednie ( np. badania serologiczne techniką Western-blot).

Niestety nie wyprodukowano jeszcze szczepionki przeciwko boreliozie, stąd najlepszą metodą na uniknięcie zakażenia jest stosowanie się do pewnych zasad takich jak: unikanie miejsc stanowiących siedliska kleszczy, odpowiedni ubiór na wyjścia do parku czy lasu, stosowanie środków odstraszających pasożyty i sprawdzanie ciała po powrocie do domu.

Ważne jest również szybkie usuwanie kleszczy ze skóry – najlepiej nim dojdzie do wkłucia kleszcza albo w jak najkrótszym czasie po wkłuciu, by ograniczyć ryzyko transmisji patogenów.

Zabieg można wykonać samodzielnie, np. przy użyciu zestawu do usuwania kleszczy, który można nabyć w aptece. Więcej na temat bezpiecznego usuwania kleszczy można przeczytać tutaj.

Powrót